Джерело: "Освіторія".

Україна

Для нашої країни це питання піднімається вже не вперше. Ідея перевірки здатності до навчання була розроблена ще у 2008 році. Тоді його перевірили на групі першокурсників цей тест, що наближений до американського SAT.

Цікаво "Тест на IQ": Шкарлет заявив, що ЗНО для деяких вступників має бути у специфічній формі

Але виявилося, що пройти його не легше, ніж ЗНО. Адже цей тест не перевіряє знання чи навички роботи за заданими алгоритмами, а досліджує здатність мислити логічно в умовах обмеженого часу. Також він перевіряє здатність вдосконалювати свою систему знань.

У 2012 році цей вид тесту планувалося ввести під час вступу на вибір абітурієнта замінити ним один з профільних тестів. Але нововведення зупинили, за офіційною версією, через брак фінансування.

Додамо, що зараз такі тести застосовують:

  • в Австралії (як додаткові дані, якщо в абітурієнта низькі бали за тестами або якщо однакові бали у двох абітурієнтів);
  • у Великій Британії (окремі університети на певні спеціальності);
  • у Німеччині вже шість років він обов’язковий лише для іноземних абітурієнтів. Але в окремих німецьких університетах проводять саме тест на IQ. Тих, у кого понад 130 балів, звільняють від оплати за навчання.

Тест на IQ у США: здібності з мови і літератури

В Америці SAT (тест шкільних здібностей) використовують разом з перевіркою знань з конкретних шкільних дисциплін. Певних прохідних балів там немає, важливіше рейтинг, а ще індивідуально враховують спортивні досягнення та соціальні активності.

SAT триває три години. Тест шкільних здібностей включає розділи з мови та математики. У мовному розділі дві частини: читання (аналіз тексту) та граматика. Друга частина також включає читання уривків текстів. Але ідеться і про навички редагування: треба знайти граматичні та стилістичні помилки.

SAT
Тест SAT в Америці / Фото ACI College Prep

Математику як частину SAT складають усі абітурієнти, навіть якщо вони вступають на філологічні факультети. Завдання потребують знань з алгебри, аналізу даних, геометрії та навіть вищої математики. Перша частина завдань передбачає лише усні обчислення, а друга — використання калькулятора.

Також є необов’язкова частина, за допомогою якої абітурієнт може підвищити свій результат, — написання есе, на яке відводиться 50 хвилин.

Але зараз в США часто підіймають питання, що соціальні обставини, оточення, рівень доходу родини та наявність репетиторів впливають на результати. Недарма вже існує індустрія підготовки школярів до складання цього тесту.

Тест на IQ у Швеції: поважають математику

У цій країні є й іспити, які кожен університет влаштовує за своїми правилами, і централізований стандартизований тест Högskoleprovet, який може пройти людина будь-якого віку після завершення середньої школи.

Цікаво, що якщо абітурієнт набере достатньо балів, університети враховують це і зараховують абітурієнта без додаткової перевірки знань. Тобто цей тест перевіряє здатність отримувати вищу освіту.

Тут є розділи, наприклад, читання шведською мовою (але аналізують не один текст, а уривки з 5 текстів різних стилів). Питання до них стосуються не лише деталей, а й висновків у цілому. Наприклад, можуть запитати, який з абзаців найважливіший для розкриття головної думки тощо.

До теми "Це має доповнювати ЗНО, а не замінювати його": експерти про ідею Шкарлета з "тестом на IQ"

Також там перевіряється обізнаність про значення слів і понять, серед яких є запозичені, діалектні, а також загальновживані терміни. Новий розділ – завершення речень, а ще речення з пропущеними словами.

Крім того, у Швеції обов’язково перевіряють володіння англійською мовою. Це також аналіз тексту з газет чи журналів. Водночас завдання з математики мають чотири розділи. Схеми, таблиці та карти вимагають здатності аналізувати дані з різних джерел, інтерпретувати інформацію. Достатність даних потребує не просто логіки, а й критичного мислення.

Тест на IQ в Ізраїлі: акцент на мову та математику

Єдиний стандартизований тест для абітурієнтів у Ізраїлі називається психометричний вступний іспит. А вага результатів під час вступу така ж, як і шкільного атестата – ці дві оцінки впливають на рішення приймальної комісії.

Цікаво, що чимало університетів готові прийняти абітурієнта з незадовільними результатами випускних іспитів за умови високої оцінки за психометричний тест.

Розділи тесту – мова, англійська мова та математика. До прикладу, щоб пройти математичний розділ, в Ізраїлі достатньо знань базового рівня освіти. Значну частину завдань становлять ті, де потрібно аналізувати графіки, таблиці або схеми. Там перевіряють скоріше логіку.

Тест
Тест на IQ для випускників / Фото cloudfront

Розділ з мови включає аналіз тексту, завдання з граматики та обов’язкове написання есе. Твір має бути з різноманітною лексикою, мати чітку структуру, містити вагомі аргументи та посилання.

До того ж, раніше в школах був окремий розділ, у якому питання стосувалися початкового рівня знань з різних наук, розуміння культурних аспектів, але його прибрали.

Тест на IQ у Чехії: типове завдання – карти й доміно

На певні факультети приймають після мовного іспиту і тесту на IQ. Зокрема, є університети, де приймають результати аналогу ЗНО, де проводять власні усні іспити чи тестування, а потім багато людей відраховують на першому курсі тощо.

Але перевірка інтелекту — досить популярна. Бо у Чехії вважають, що економічне мислення чи здатність до програмування не залежать від знань з курсу математики, тож там перевіряють логічні здібності. Завдання у тесті знайомі для тих, хто проходив тести на IQ хоча б в інтернеті. Це числові ряди, де слід знайти закономірність, ряди літер, фігур зі складними елементами, слова, серед яких слід знайти зайві тощо.

Цікаво, що там чимало завдань включають зображення карт або доміно, адже з їхньою допомогою теж легко побудувати послідовності.

Тест містить 70 питань. Пройти його треба всього за 70 хвилин. Чеські університети шукають студентів, які не будуть панікувати в умовах невизначеності та швидко прийматимуть рішення.