Твердження посла прокоментував Степан Поп – доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки та техніки України, завідувач кафедри фізичної географії та раціонального природокористування ДВНЗ "Ужгородський національний університет", а також очільник робочої групи з формування звіту впливу на довкілля ТРК "Свидовець".

До теми Курорт "Свидовець" – внесок в економічну перемогу

Чому розгорівся скандал

22 серпня Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто затвердив рішення про вірчу грамоту посла України в Будапешті – професора Ужгородського національного університету Федора Шандора. А вже через день, 23 серпня, майбутній представник інтересів України заявив, що "будь-яке будівництво, зміна ландшафту, побудова гідроелектростанцій, побудова, навіть ремонт доріг, не у заповідній зоні має узгоджувати Україна Румунія, Сербія, Угорщина". Це формулювання, на думку експертів, є неправильним.

Замість того, щоб разом з громадами шукати шляхи вирішення і запобігання консервації економічного розвитку депресивних гірських регіонів, основною дохідною частиною яких досі є вирубка лісу та збиральництво,
– наголосив Степан Поп.

Він підкреслив, що напередодні президент, який провів нараду в Закарпатті, заявив, що регіон може стати драйвером економіки України. Тож емоційна промова дипломата, котрий публічно критикує будь-який потенціал до розвитку, має, як мінімум дивний вигляд. По-перше, ця позиція може погіршити стосунки України із сусідами по кордону. По-друге, ставить під сумніви єдність влади.

Економічний колабораціонізм – так можна назвати тих, хто умисне чи несвідомо блокує розвиток регіону. Чи не прагне обранець "Слуг народу" заробити репутаційний капітал, критикуючи проєкт з створення дороги Ясіня-Чорна Тиса та розвиток рекреаційної зони у карпатському регіоні, замість конструктивного діалогу всередині власної політичної сили? Що цікаво, говорячи про непотрібність туристично-рекреаційного розвитку Закарпаття, уродженець нашого регіону не заперечує проти будівництва курортів у інших гірських регіонах,
– пише Поп.

Зараз заява оприлюднена на сторінці екоактивістів "Free Svydovets", що намагаються зупинити створення туристичного курорту "Свидовець" на територіях Ясінянської та Чорнотисянської громад. Ті своєю чергою виступають з ініціативою розвивати економіку рідного краю.

Федір Шандор стверджує, що створення дороги та рекреаційної зони поблизу гірського села Чорна Тиса змінить ландшафт гірського масиву Свидовець, а це вплине на водний басейн річки Тиси, яка протікає по території сусідніх країн. Такі зміни нібито потребують дозволів від урядів Угорщини, Румунії та Сербії, і це призведе до зростання напруженості у стосунках. "Я сам беруся повідомити про це парламенти відповідних країн", заявляє Федір. Проте фактична перевірка проєкту за висновками науковців, які здійснюють роботу над звітом з оцінки впливу на довкілля показує, що туристичний курорт "Свидовець", який ініційовано місцевими громадами, не вплине на басейн річки Тиса.

За словами Людмили Архіпової – докторки технічних наук з екологічної безпеки, професорки Івано-Франківського національного університету нафти і газу такі побоювання безпідставні, оскільки цей гірський регіон – найбільш багатоводна територія України. Курорт споживатиме води в кількості, що не перевищуватиме 5 відсотків стоку річки Чорна Тиса.

Головна ідея, яку висловлює Шандор, це те, що розвиток Закарпаття може ускладнити і так вже складні відносини з Угорщиною, Румунією та Сербією. Та досвід України демонструє протилежне: відсутність сильної економічної та політичної позиції, прагнення всім догодити, перетворює країну на жертву, з якої можна знущатися. Натомість розумний розвиток потенціалу, створення економіки з доданою вартістю, якою є туризм, дозволить проводити переговори на рівних та відстоювати власні інтереси.