Протести у Гонконзі тривають: причини та наслідки

18 листопада 2019, 14:15
Читать новость на русском

Масові демонстрації тривають у Гонконзі від кінця березня. З червня акції протесту стають дедалі гарячішими. Тепер ідеться уже про побиття студентів та арешти медиків. Чому протестувальники вийшли на вулиці міста та що там відбувається зараз – причини з’ясовували журналісти 24 каналу.

Активна фаза протестів у Гонконзі триває з початку червня. Демонстранти виступають проти планів уряду дозволити видачу ймовірних правопорушників і злочинців владі КНР, де деяким із них може загрожувати страта. Ініціатива викликала таке обурення, що протести проти неї не стихають досі, набираючи обертів кожного тижня.

Актуально: Протести Гонконгу у цифрах : інфографіка

Останні події – студенти та інші учасники акцій протесту у Гонконзі забарикадувалися в будівлі Політехнічного університету й продовжують чинити опір поліцейським. Правоохоронці затримують уже не лише тих, хто може бути причетний до акцій протестів, а навіть медиків, аби ті не могли надавати допомогу всім, хто пострадає під час протестів.

Вражаючі кадри протестів у Гонконгу – дивіться відео 24 каналу

Більше про протести: Демократія або смерть: протести у Гонконзі переросли в Майдан

Вже починають говорити про те, що справа йде чи то до гонконзької революції, а чи то до кривавого придушення протестів силами китайської армії – в будь-якому разі, Гонконг нині знову розбурхався не на жарт. Чого ж вимагають остров'яни, проти чого вони протестують?

Читайте також: Поліція затримує медиків, щоб не допомагали пораненим: фото та відео бурхливих подій у Гонконгу

Гонконг — абсолютно особливий адміністративний район. Це – колишня британська колонія, яка після повернення Китаю в 1997 році має автономний статус і управляється за принципом "одна країна — дві системи". У Гонконгу свої закони, і прийнято вважати, що права і свободи його жителів захищені краще, ніж на материковому Китаї. З яким, до речі, Гонконг не має угоди про екстрадицію.

Важливо: Порносайти припинили роботу в день протестів у Гонконзі, щоб люди вийшли на вулиці

З чого почались протести у Гонконзі?

Ініціатива про прийняття закону щодо екстрадиції виникла після того, як 19-річний житель Гонконгу вбив свою 20-річну вагітну подругу, коли вони відпочивали на Тайвані у лютому минулого року. Чоловік втік до Гонконгу і його не змогли видати на запит влади Тайваню, оскільки між ними не існує договору про екстрадицію.

Самі протести почались із того, що гонконзькі юристи, стурбовані законопроектом про екстрадицію, провели мовчазний марш 6 червня. Юристи в чорному вбранні, вчені юридичних наук та студенти юридичних вишів вийшли до центральних органів правління Гонконгу. У цій акції взяли участь близько 3 тисяч правників. Вони закликали людей долучатись до акції. Після того як протест був жорстко розігнаний поліцією, акції стали масовими. Із новою силою вони поновились на початку серпня.


Протести Гонконгу у цифрах / інфографіка 24 каналу

Чого хочуть демонстранти?

Ключових вимог у них назбиралось п'ять:

  1. Повне відкликання законопроекту про екстрадицію.
  2. Відмова від кваліфікації дій протестувальників як "повстання".
  3. Звільнення всіх політв’язнів та заарештованих;
  4. Відставка глави адміністрації Гонконгу Керрі Лам.
  5. Проведення незалежного розслідування, щоб з'ясувати, чи не були дії поліції під час розгону протестів раніше надмірно жорстокими.

Що у Гонконзі відбувається зараз?

Акції продовжуються. Із початком серпня вони стали ще гарячішими та поступово переростають у сутички з поліцією. 3 серпня протестувальники взяли в облогу поліцейський відділок в районі Чімсачей, кидали в бік будівлі цеглу і обписували її фарбою. Після чого проти них застосували сльозогінний газ. Після цього на вулиці вийшло ще більше людей. І знову проти них застосували сльозогінний газ. На наміри протестувальників домогтись свого це жодним чином не впливає.

Дивіться відео застосування сили поліцією у Гонконзі:

Попри заборону правоохоронців, демонстранти вийшли на мітинги відразу в двох районах і почали будувати барикади. Сутички тривають. Почались масові затримання – протягом останніх кількох днів акцій протесту поліція заарештувала 149 осіб. Поліція висунула підозри затриманим у незаконних зборах, нападах на поліцейських, перешкоді роботи правоохоронців. Також силовики заявляють, що у протестувальників є зброя та інші небезпечні предмети.

Небезпечні предмети у протесувальників дійсно є. У якості зброї вони використовують бруківку, "коктейлі Молотова", катапульти та луки зі стрілами. Вогнепальної зброї мітингувальники не мають.

Читайте також: Спалах насилля у Гонконзі, поліція застосувала сльозогінний газ: фото та відео

Ааеропорт Гонконгу раніше скасував відправлення та прийом понад сотні рейсів у зв'язку із масовими акціями протесту.

Коли протести тільки почалися, уряд Гонконгу називав їх "заворушеннями". З 11 серпня китайські високопосадовці почали говорити про те, що акція протесту "набуває ознак тероризму", пишуть ЗМІ. Подібні заяви можуть свідчити про можливість застосування владою Китаю збройних сил щодо протестувальників.

Директор управління у справах Гонконгу і Макао Чжан Сяомін заявив, що гаслом учасників протестів тепер стала фраза: "Повернемо Гонконг, революція нашого часу!".

Дивіться відео, створене для залякування мітингувальників:

Демонстранти пояснюють, що гасло "Повернемо Гонконг" означає, що місто повинне повернутися до того верховенства закону, неупередженої поліції, незалежних судів і вільної преси, які колись були в місті. За їхніми словами, у слові "революція" немає нічого особливого. Адже у 2014 році в Гонконзі пройшла "Революція парасольок", вимогою якої було встановлення реального виборчого права.

Тим часом, у ніч на 13 листопада масштабне зіткнення між поліцією та демонстрантами пройшло на території Китайського університету. Проти протестувальників застосували сльозогінний газ та гумові кулі. Зіткнення відбувалися й у інших університетах міста. Студенти будують барикади, роблять запальні суміші, аби зупинити наступ правоохоронців.

Увага! У Гонконгу під час демонстрацій трагічно загинув 22-річний студент. Тікаючи від поліції, він впав з будівлі автостоянки. Він виліз туди, аби захиститися від сльозогінного газу, який застосовувала поліція. У тяжкому стані його доправили до лікарні, проте від тяжких травм він помер. Інцидент трапився 8 листопада.

17 листопала ситуація в Гонконгу знову загострилася. Поліція посилила облогу університету, де осіли студенти-протестувальники. Учасники протестів підпалили міст, що веде до материкового Китаю. Саме міст, про який мовиться, з'єднує метро Хун-Хом і Політехнічний університет, студенти якого беруть активну участь в протестах.

Які наслідки матимуть протести?

Все буде залежати від того, як будуть розгортатись події. ЗМІ пишуть, що зміна в риториці Пекіна означає, що він розглядає протести як загрозу для існування. Якщо чутки про те, що Пекін готується до військового втручання виправдаються, то багато чого буде залежати від того, як США та Британія відреагують на застосовану силу. Західні ЗМІ прогнозують, що, скоріше за все, реакція буде негативною, що вплине і на світові позиції Китаю.

Експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса раніше прогнозував, що найбільш очевидним наслідком протестів, який можна спрогнозувати вже зараз, є відставка Керрі Лам. Її, у тому числі, вимагають мітингувальники. Крім того, одну вимогу мітингувальників уряд вже встиг виконати: четвертого вересня "виконавчий шеф" Керрі Лам офіційно відкликала проєкт так званого "закону про видачу", який дозволяв видавати підозрюваних в антикитайській діяльності китайській владі на материку.

Що ж стосується більш далекоглядних наслідків – все інше залежатиме від того, як будуть розгортатись події. Вже зараз керівництво Китаю пригрозило жителям Гонконгу, що протести можуть призвести до втрати особливого статусу регіону у Китаї. Тож прогнози про масштабну революцію стають дедалі більш реалістичними.

Також важливо: Гонконг може втратити автономію через протести людей