Це справжній наношедевр - він настільки маленький, що розгледіти його можна лише в електронному мікроскопі. Розміри мапи - 22х11 мкм. Для порівняння, приблизно 1000 таких карт могли б поміститися на одному кристалі солі.
Якщо говорити про масштаб, то кожні 8 нм висоти дорівнюють реальній тисячі метрів. До прикладу, висота Евересту - всього 64 нм. Роздільна здатність карти - 500 тис. пікселів.
Досягти таких результатів вченим дозволила революційна технологія створення мікроскопічних тривимірних фігур та зображень. "Малювали" мапу за допомогою мініатюрного кремнієвого щупа з гострим наконечником-голкою. Її діаметр у 100 тис. разів менший від заточеного стержня олівця.
При нагріванні голка дозволяє відділяти дрібні частини від матеріалу, на якому "малюють" ту чи іншу фігуру. Вчені зізнаються - карту світу створювали на спеціальному полімері, що й стало запорукою успіху.
Армін Нолл (відділ досліджень компанії IBM): "Для створення мініатюрної тривимірної карти Землі ми використали особливий полімер - поліфталальдегід. При плавному підвищенні температури, компоненти молекули цієї речовини розпадаються на нестійкі частини. Далі через хімічну реакцію розкладається сама молекула. А це значно пришвидшує весь процес."
Разом з картою світу вчені створили мініатюрну копію гори Матергорн, що у Швейцарських Альпах. Її висота складає 25 нм у масштабі 1:5 млрд. Для її виготовлення науковці використали інший багатообіцяючий матеріал - молекулярне скло. Під час роботи з нього послідовно зняли 120 індивідуальних шарів.
Автори інноваційної технології порівнюють свою розробку з діяльністю давніх єгиптян, які за допомогою підручних інструментів висікали на камені дуже красиві узори та зображення. Щоправда, для цього потрібно було кілька днів, а тривимірну нанокарту світу створили за 2 хв. 23 с.
Важливо відзначити, що нова технологія "малювання" має дуже низьку вартість. На думку спеціалістів, наномоделювання можна використовувати при конструюванні медичних пристроїв. Також ця техніка відкриває принципово нові можливості у галузі мікро- та наноелектроніки, виробництві чипів і оптоелектроніці.
2 хв
Компанія IBM створила найменшу 3D-мапу світу
Науковці компанії IBM створили найменшу тривимірну карту світу.