Нині кілька тисяч сучасних козаків зібралися в історико-культурному комплексі на запорізькому острові Хортиця і влаштували тризну за героїчними пращурами. Історики кажуть: коли Росія здолала Туреччину, союзники-козаки почали дратувати Москву. І демократичним способом державоустрою, і потужним виробництвом і продажем зерна, хутра та інших товарів. Це Катерині дуже не подобалося.

Михайло Левченко (історик): “Що конкурентом козацтво було. Не загрозою, бо імперія дуже потужна була, але козацтво було конкурентом: показати людям принади отого укладу життя, віковічного укладу, який був на наших землях і взагалі на території нинішньої України”.

Козаки не відстояли українську державу, бо були роз’єднані, а їхня старшина постійно куплялася на матеріальні блага, пропоновані російськими царями.

Такі історичні уроки народ мав би засвоювати, аби не повторювати помилок гетьманів, кажуть сучасні отамани. Адже нині козацтво також роз’єднане. Пересічні козаки сподіваються, що колись таки об’єднання станеться. А поки радіють від того, що їхнє число зростає.

Олександр Патаман (військовий отаман козацької організації): “Все більше і більше організацій утворюються, як після благословенного дощу, козацьких організацій. Які мають одну-єдину, але важливу мету: збереження первозданної культури нашого народу. Збереження в нашому народі православного духу”.

Козаки завершили тризну вже традиційним церемоніалом. Дерев’яний хрест із квітами та свічками вони пронесли священною для українців землею Хортиці. І пустили його по воді Дніпра: там, де колись плавали козацькі судна-чайки із войовничими предками на борту.