Ця система допомогла б жителям міста Києва, які для того, щоб жити в будинку, в який вклали гроші, воюють вже декілька років.

Читайте також: У хід йшли петарди та газ: сутички через незаконну забудову Ланжерону сталися в Одесі

Вони пройшли усі кола пекла, а все тому, що в забудовника не було потрібної дозвільної документації на землю. Хоча виявити аферу на початкових етапах не змогли навіть юристи.

Вони показували документи, які були оброблені фотошопом, які перебували в реєстрі. Там цілі афери були, за якими людям спочатку показували документи, а потім ці ж документи зникали з сайтів,
– розповів ошуканий інвестор Степан.

Войовничо налаштовані жителі змушені доводити не зданий в експлуатацію будинок до ладу власними силами. Адже іншого виходу немає, у більшості квартир вже живуть сім'ї.


Незаконних забудов в Києві понад 60

Тому вони самотужки отримали документи на ділянку, проводять комунікації, закінчують ремонтні роботи. На це пішло декілька років і 8 мільйонів гривень і це ще не остаточна цифра.

Аби афер з забудовами було менше, в Україні створили онлайн-платформу Прозора Дабі. Вона має повноцінно запрацювати за декілька місяців. За її допомогою можна перевірити усі документи на будівництво. Якщо у дозволі відмовлять, то в системі відображатиметься перелік зауважень.

Забудовники, мешканці, активісти повністю в публічній площині бачать все, що відбувається з довільною документацією. Якщо є відмова по введенню в експлуатацію, буде фотографія, по якій будемо всі разом бачити, чому там відмова,
– заявив голова ДАБІ Олексій Кудрявцев.

Ця система має допомогти також подолати корупцію в самій Державній архітектурній будівельній інспекції.

Проте будівельники говорять, що цього мало, адже міській владі потрібно не тільки видавати документацію сумлінно і вчасно її публікувати. Але й їздити на інспекції та перевіряти, що будують на землі. І чи використовують її за призначенням, тому варто, в першу чергу, треба змінити закони.

"Поки ти не збудуєш 30-40% будинку, ніяких договорів з інвесторами заборонено брати. Йди в банк, бери гарантії банку, бери кредити, тоді бери гроші в інвесторів", – наголосив голова ініціативної групи ЖК "Маргарита" Олександр.

Читайте також: Продали гуртожиток разом із людьми: у Києві примусово виселяють людей

Загалом, за підрахунками експертів, незаконних забудов в Києві понад 60. А ошуканих інвесторів лише за неофіційною статистикою майже 300 тисяч.