Заходи безпеки цього року були безпрецедентні. Сотні правоохоронців з'їхались, аби унеможливити ймовірні провокації. Були присутні вибухотехнічна служба, і кінологи. Собаки обнюхують пам'ятник, який рік тому за місяць до трагічної річниці підірвали невідомі. Для поляків навіть влаштували окремий коридор під охороною поліції.

Читайте також: Дуда звинуватив українців у геноциді народу Польщі

Українські ж патріоти під червоно-чорними прапорами вирішили в день річниці загибелі польського населення у Гуті Пеняцькій пом’янути і закатованих українців. Кажуть, це місце трагедії і примирення. Навіть попри останні негативні тенденції у Польщі.

Політика нашого сусіда по відношенню до тих українців, які є там. Бо вона набуває яскраво шовіністичних обертів. При чому це відбувається на рівні польської еліти,
– зазначив учасник акції Євген Ланюк.

Під час Другої світової війни село Гута Пеняцька знищив німецький каральний загон. Після масових розстрілів село спалили. Принаймні так написано на стенді біля пам'ятного знаку. А от в польській літературі існує альтернативна версія – про участь у цьому вояків частини дивізії Галичина та упівців.

До сьогодні на цьому місці не проведено ексгумації тіл жертв лютого 1944. Невідома і достеменна цифра вбитих.

Зазначимо, що цього року у поминальних заходах у Гуті Пеняцькій не прибув ніхто з української влади.