Стіни високих владних кабінетів змінили мури Качанівської жіночої колонії. Спілкування з першими особами держав компенсують адвокати та сусідка-співкамерниця. Союзники та прихильники досі не вірять у реальність подій - мітингують, подають апеляції в усі можливі інстанції, опоненти ж - щиро втішаються. Втім, жоден не може заперечити - уявити цей період політичної історії без Тимошенко вже неможливо.

“Тимошенко - унікальне явище не тільки в українській, а й у світовій політиці”, - каже народний депутат, заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.

Тимошенко - унікальне явище не тільки в українській, а й у світовій політиці

“Вона має право називатися авторитетом і в бараку має мати окреме місце. Отака вона людина року”, - каже народний депутат Ярослав Сухий.

“Це ми, може , сучасники зараз не розуміємо, але пройде певний період 10-20 років, і ми подивимось, що насправді вона своє місце в незалежній історії України - виборола, обійняла і це місце достатньо вагоме”, - каже політолог, Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Ще з юних років, згадують близькі, Юлію Тимошенко вирізняли працьовитість та честолюбство. В буремні 90-ті жінці вдалося закріпитися у бізнесі, а згодом і в політиці.

“Вона йшла як камікадзе. Або пан, або пропав”, - каже політолог, Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Газ і Тимошенко були пов`язані від самого початку. Він і вийшов їй "боком" під час горезвісних московських переговорів у січні 2009 року. Співпраця між "Нафтогазом" та "Газпромом" обіцяла бути перспективною, а ціни на газ для України нібито найнижчими в Європі. Але усе це - лише на перший погляд.

Вже за три роки Юлію Тимошенко звинувачують в численних порушеннях, попереду чекають емоційні засідання суду та зрештою в’язничні нари. Винними у прорахунках захисту називають юридичну команду екс-прем’єра.

“Результати суду говорять про те, що десь був момент, коли і сама Юлія Тимошенко, і її команда не прорахували до кінця можливі варіанти. Впевненість у своїх силах трошечки перейшла оту межу, за якою починається самовпевненість”, - каже психолог Володимир Банцер.

“Якщо ви її посадили, то денонсуйте угоди через Стокгольмський суд, денонсуйте “харківські” угоди. Бо незрозуміло, за що вона сидить”, - каже політолог, Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Для європейського політикуму Тимошенко давно стала "своєю"

Вирок Тимошенко засудили і політики з країн Європи та США. Для них Тимошенко вже давно стала органічною частиною світової політики.

“Перший інтерес до неї, був, як до якоїсь такої зірки як до зірки політичної, в якої дуже цікава політична доля. І вона змогла цим правильно і ефективно скористатися”, - каже Політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

Напрацьовані зв’язки стали для Тимошенко серйозним політичним капіталом, який зараз працює на неї. Тим часом, влада продовжує "втрачати". Тимошенко стала для неї "больовою точкою".

“Це ж абсолютно невигідно владі, це призвело до того, що в нас існує холодний мир з ЄС. Тут проблема в тому, що емоції взяли гору над раціональністю”, - каже президент Інституту правової політики Ігор Жданов.

Свій єдиний козир - випустити Тимошенко, Янукович триматиме до кінця

“Єдиним козирем, який залишиться у Януковича, це буде випустити Юлію Тимошенко на свободу. Але, звичайно, це буде не наступ, не активна позиція, а пасивна. І він буде тримати цей козир до кінця”, - каже Політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

Сама ж екс-прем’єр на усіх етапах слідства виявляє нежіночу мужність. На допитах у прокуратурі чи засіданнях суду, вона, привезена з камери, завжди гарно вбрана та з макіяжем. Експерти зі світу моди в один голос твердять - саме зовнішній вигляд Тимошенко свідчить: жінка у політиці може бути модною та харизматичною. Їй навіть присвятили цілий розділ у книзі британського письменника - "Впливове вбрання: Жінки-Політики та Мода".

“Вона відмовилась вдягати “чоловічий одяг”, як це робить багато інших жінок-політиків. Кожне її вбрання багате на символи. Навіть її коса! Це спосіб показати, що вона є символом моральності, адже, наприклад, на іконах над головами святих сяє німб. Також косу можна трактувати як королівську корону, чи асоціювати з вінком з квітів на голові юної дівчини. Усі ці посили дуже ефективні у розробці іміджу політика”, - каже історик, критик моди Робб Янг.


“Юлія Тимошенко зробила таку міні-революцію в ВР. Вона примусила всіх решта учасниць цього політичного процесу привести себе в порядок”, - каже fashion-експерт Даниїл Грачов.

Втім, замість визнання серед колег - звинувачення у любові до коштовних брендів. Експерти виправдовують політика - мовляв, помилилися стилісти, незнайомі з особливостями "політичного дрес-коду".

“Не може політик виходити на площу мітингувати в брендових речах, вартість яких дорівнює з бюджетом сім’ї на рік. Це абсурдно”, - каже fashion-експерт Даниїл Грачов.

“Не за ідею Тимошенко підтримували. Вона створила образ. З косою дуже вдалий був хід. А всі девізи та лозунги – вона за них не несла ніякої відповідальності”, - каже народний депутат Вадим Колесніченко.

Кожне її вбрання наповнене потужним символізмом

“Смак, це як слух: він або є , або його немає. Але смак можна мати і компонувати одяг з того, що ти можеш купити на депутатську зарплату. Я наприклад, купити луї віттона собі не можу”, - каже народний депутат Лілія Григорович.

Втім, в Україні, коли не можуть поділити владу, модними дрібницями не переймаються. Заздрощі, політична нестабільність та принцип "поразка завжди сирота", стають каталізаторами чергової чорної смуги в житті політика. Лави "Батьківщини" починають танути.

“Сьогодні партія стає сильнішою. Так, відпадають слабкі, зрадники, ті, хто не витримують колосального тиску влади, яка вже не є владою, а є режимом”, - каже народний депутат, заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.

Політологи ж знаходять інші причини політичної міграції бютівців. Переконують - це проблема усіх політичних сил "лідерського типу". Окрім того, вказують на вади теперішніх партійних списків "Батьківщини".

“Жадібність найближчого оточення, підхаліми, оці, що їй казали, що вона зірка, вона перестала сприймати критику. І вона напевно подумала, що у неї блакитна кров, забула своє коріння, відірвалась від нього. Це її згубило”, - каже політолог, Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Історики підтверджують - є безліч прикладів, коли відомі політики в одну мить втрачали усе: оточення розсипалося, зникала підтримка соратників. Зокрема, це "падіння" Михайла Горбачова та Лева Троцького. Щоправда, підкреслюють, теперішня ситуація в Україні небезпечна своїми потенційними наслідками.

Ситуація з Тимошенко набагато небезпечніша для України, ніж історичні аналоги

“Найбільш показовим у цьому процесі проти Юлії Тимошенко є свавілля теперішньої влади. По суті, це така продемонстрована на увесь світ помста. Такі тенденції є доволі небезпечними, і такі тенденції свідчать, що Україна рухається не в тому напрямку”, - каже історик Володимир В'ятрович.

Попри все, сьогодні одні впевнені в майбутньому президентстві Тимошенко, інші кажуть - в політиці вона себе вичерпала та радять звернути увагу на бізнес чи спробувати оновити "Батьківщину". Чи зробить БЮТ висновки стане ясно лише після парламентських виборів, адже Тимошенко навіть в камері, залишається впливовим партійним лідером.

“Тюрма змінює ставлення людини до реальності і до самого себе, певною мірою впливає на зміну її системи цінностей”, - каже психолог Володимир Банцер.

“Буде дуже цікаво побачити, який образ вона приміряє на себе після в’язниці, чи використає його, як сильний політичний інструмент? Чи дозволить вона побачити себе не такою "ідеальною", в сумному образі жертви?” – каже історик, критик моди Робб Янг.

Так чи інакше, ім’я екс-прем’єра стало синонімом України. І хоча багато хто в самій Україні з цим не погоджується, весь Захід прямо вказує на це офіційному Києву. А рекламний слоган Тимошенко дворічної давнини "Вона - це Україна" - актуальний дотепер. Саме від долі екс-прем`єра багато в чому може залежати доля України.

“В 2012 році буде або Україна, або Янукович. Як хтось казав – “болівар двох не винесе”, - каже політолог, Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

В 2012 році буде або Україна, або Янукович