Про це розповів голова офісу генерального директора Групи Метінвест Олександр Водовіз на форумі про фінанси та інвестиції Forbes Money, що пройшов у Києві, інформує 24 Канал.
Читайте також Відрахування зросли: Метінвест Ахметова заплатив 4,4 мільярда гривень податків за перший квартал
За його словами, у 2024 році до країни надійшло 3,3 мільярда доларів прямих іноземних інвестицій, з яких 2,8 мільярда доларів – це реінвестиції, і лише 500 – 600 мільйонів доларів "чистих" інвестицій. Для порівняння: у 2021 році цей показник становив 7,8 мільярда доларів.
До війни великі компанії залучали кредити на сотні мільйонів чи навіть мільярди доларів. Зараз мова йде про пошук фінансування на рівні 5 – 10 мільйонів євро. Обсяги залучення капіталу скоротилися в десятки разів. Українська економіка стикається з критичним дефіцитом інвестицій, без яких її стійкість під загрозою. А без стабільної економіки країна не зможе виграти війни. Це питання існування держави,
– підкреслив Водовіз.
За словами голови офісу СЕО Метінвесту, один із головних чинників, що стримує залучення інвестицій в Україну, – це обмеження Нацбанку щодо виплат дивідендів та валютних операцій.
"Ми стикаємось із цим під час переговорів із міжнародними кредиторами. Наприклад, ми плануємо побудувати сонячну електростанцію потужністю 50 МВт на наших підприємствах і знайшли інституцію, готову надати фінансування. Проте на етапі обговорення фінансової моделі постає питання: "Ваш ліміт – 1 мільйон євро на місяць. Як ви збираєтеся повертати 50 мільйонів інвестицій?". За таких умов повернення коштів стає нереальним", – пояснив він.
Олександр Водовіз зазначив, що Нацбанк зберігає це обмеження попри валютні резерви на рівні 46 – 48 мільярдів доларів. І якщо для малого та середнього бізнесу ліміт в 1 мільйон євро на місяць може виглядати прийнятним, то для великого бізнесу з кредитним портфелем у 2,5 мільярда доларів це обмеження надто жорстке. Тому держава має вести збалансовану фіскальну політику, щоб підтримати бізнес і залучити інвестиції.
Ми спостерігаємо, як великий бізнес скорочується: закриваються заводи та підприємства – це відчувають усі. Так, важливо наповнювати бюджет, але не менш важливо – не перегнути палицю, щоб всі ті, хто в кінці року мають сплачувати податки, дожили до цього часу,
– резюмував голова офісу СЕО Метінвесту.
Присутній на форумі голова Податкового комітету ВР Данило Гетманцев, своєю чергою, заявив, що валютні обмеження, встановлені Нацбанком, дійсно потрібно наблизити до потреб бізнесу. Він уточнив, що його комітет також закликає до регулятора до пом'якшення.
Раніше виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації (EBA) Ганна Дерев'янко заявила, що валютні обмеження негативно впливають на сприйняття України іноземними інвесторами, а це, своєю чергою, працює проти нашого інвестиційного іміджу