Проте є чимало старих дорадянських будівель на 2-3 поверхи, які у свій час віддали у приватні руки. Перебудувати їх на хмарочоси заважає одна деталь – охоронний статус пам'ятки архітектури. За дивним збігом останнім часом ці будинки й палають.

Читайте також: Східний експрес: чому перевізники безперешкодно їздять через блокпости на Донбасі

Логічно, що власнику, якому не потрібна історична цінність, набагато легше – зруйнувати будинок. І потім побудувати черговий хмарочос. Але зробити це треба так, щоб і самому вийти сухим із води.

Здається, ідеальний варіант – це пожежа, а точніше – підпал. Хоча правоохоронці ще жоден з випадків не кваліфікували як свідомий злочин. У червні 2017 року у центрі столиці палав колишній гастроном.

Київ ЦУМ пожежа
Пожежа столичному ЦУМі

Архітектори нарікають, що старий Київ намагаються знищити.

Останній квартал, по парній стороні Хрещатика, там, де знаходиться готель "Кане" та центральний гастроном – це унікальна територія. Це квартал єдиний, який зберігся після Другої світової війни,
– заявив віце-президент спілки архітекторів України Олена Олійник.

"На пам’ятки розповсюджується особливий режим охорони, їх не можна перебудовувати, їх не можна надбудовувати. Щодо них дозволяється лише реставрація – це здається дуже невигідним, зокрема, у випадку центрального гастроному, який заввишки три поверхи. Власність є, а що з нею зробити власник не знає", – сказала депутат Київради Ольга Балицька.

Колишній гастроном зараз у власності приватної фірми "АБ інвестиції та розвиток". Хоча її коріння походить далеко на офшорні Віргінські острови. Після пожежі компанія відповідально заявила: будуть відновлювати 3-поверховий будинок в історичних межах і розмірах.

Читайте також: Як можновладці освоїли нові схеми, внаслідок яких до бюджету не доходять сотні мільйонів гривень

За даними відкритих реєстрів, з моменту реєстрації одним із співзасновників фірми значився такий собі Павло Пагиба – екс-депутат Київради від партії "Наша Україна". Ще один співзасновник – юридична особа із коренем АРГО ( "Арго трейдинг ЛТД"), інтереси якої представляє в Україні екс-депутат Київради Володимир Дейнега.

чЕРНОВЕЦЬКИЙ Київ
Брати Супруненки

Та у цій історії варто відзначити ще і братів Супруненків – колишнього зятя Черновецького – В'ячеслава Супруненка та нинішнього нардепа від "Волі Народу" Олександра Супруненка.

За даними в ЗМІ, з 2008 по 2009 рік вони були серед власників будівлі гастроному. Утім юридично вони і зараз претендують на цей об'єкт. З 2015 року гастроном закладений в іпотеку в непримітному чернігівському банку "АСВІО БАНК". За офіційними даними, акціонерами банку є брати Супруненки.

Але втілити у життя такий проект перебудови наближеним до Черновецького не пощастило. Так вийшло, що один склад Мінкульту часів Януковича варварський проект спочатку затвердив, а вже наступний – сам же його і скасував.

У 2016 році була зібрана комісія, яка прийняла рішення про скасування через те, що там були порушення норм законодавства, на об'єкті культурної спадщини не можливо робити реконструкцію,
– розповів начальник управління охорони культурної спадщини Мінкульту Олександр Єпіфанов.

І поки там на верху домовлялися, будинок простоював аж до літа 2017 року, коли над Хрещатиком здійнялись величезні клуби диму.

За фактом пожежі відкрили кримінальне провадження. Встановлено, що з 25 травня 2017 року невідомі особи декілька днів ходили по крівлі будинку з балоном червоного кольору з написом "Пропан" та за допомогою грілки розправляли покриття горища.

А 20 червня 2017 року було чітко чути, що на горищі будинку також проводились ремонтні роботи. Ніяких нових подробиць щодо підозрюваних і досі невідомо. Після пожежі: на власників накладено припис – відреставрувати будинок, але такі приписи не надто ефективні.

Читайте також: Бізнес забудовників: як в Україні наживаються на школах та садочках

Натомість активна спільнота Києва переконана, самопідпал – це ідеальна схема, щоб зняти з будинка охоронний статус і перебудувати його.

Більше про пожежі в історичних будівлях – дивіться у програмі.