Нобелівськими лауреатами з фізики у 2017 році стали Райнер Вайс, Баррі К. Бариш та Кіп С. Торн за виявлення гравітаційних хвиль детектором LIGO.

Читайте також: У Стокгольмі стартував Нобелівський тиждень

LIGO (лазерна інтерферометрна гравітаційно-хвильова обсерваторія) є спільним проектом більш ніж 1000 дослідників із понад 20-ти країн.

14 вересня 2015 року вперше були виявлені гравітаційні хвилі Всесвіту, про які говорив Альберт Ейнштейн 100 років тому. Хвилі з'явилися внаслідок зіткнення двох чорних дір. Знадобилося 1,3 мільярда років, аби хвилі надійшли до детектора LIGO в США.

Про експериментальне підтвердження теорії Альберта Ейнштейна про гравітаційні хвилі оголосили в лютому 2016 року. 100 років тому Ейнтштейн у своїй теорії відносності описав, що гравітаційні хвилі рухаються зі швидкістю світла, заповнюючи Всесвіт, однак він не зміг передбачити, що їх можна буде виміряти. Американські фізики за допомогою лазера вперше виміряли довжину чотирикілометрових тунелів, які зменшувалися і збільшувалися під впливом гравітаційних хвиль.

У чому революція?
У прес-релізі Нобелівського комітету наголошується, що досі усі види електромагнітного випромінювання були використані для дослідження Всесвіту. Однак "гравітаційні хвилі є прямим свідченням існування перебоїв у площині простір-час". "Це щось зовсім нове і відмінне, воно відкриває невидимі світи. Багато відкриттів чекає на тих, хто досягне успіхів у дослідженні гравітаційних хвиль та інтерпретує їхнє послання", – йдеться у висновку Нобелівського комітету.

У 2016 році Нобелівськими лауреатами з фізики стали Девід Таулесс, Дункан Халдан і Майкл Костерлітц "за теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії". Науковці вивчали "дивні" стани матерії.

Як відомо, Нобелівський тиждень стартував у Стокгольмі 2 жовтня. У понеділок комітет назвав імена лауреатів Нобелівської премії 2017 у сфері фізіології та медицини. Ними стали Джеффрі Хол, Майкл Розбаш та Майкл Янг. Науковці отримають нагороду за "відкриття молекулярних механізмів, які контролюють циркадні ритми". Йдеться про циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язані зі зміною дня і ночі.

4 жовтня буде відомо переможця у галузі хімії. Лауреата з літератури оголосять 5 жовтня. Лауреат премії миру стане відомий уже 6 жовтня. 9 жовтня нобелівський комітет присудить премію Шведського національного банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля.

Церемонія нагородження лауреатів у 2017 році відбудеться 9 грудня в Стокгольмі.