Протягом 15 хвилин капіталізація ринку скоротилася більш ніж на 1 трлн. дол. А провідні індекси країни обновили історичні рекорди падіння. Найбільше впав індекс Dow Jones, одразу на 9%, чого не було навіть у розпал фінансової кризи. Згодом ринок більш ніж на половину відіграв падіння, що дозволило аналітикам говорити про технічний збій у торговій системі, або помилку когось із трейдерів.
Арт Кашін (трейдер UBS Financial Services): “Імовірно, одна брокерська фірма натиснула не ту кнопку і таким чином збільшила обсяг своїх продажів на два розряди. Наприклад, якщо б ви хотіли продати 100 одиниць, в результаті ви би продали 10 тисяч. А в даному випадку мільйони перейшли у мільярди”.
Але через таку помилку 27 компаній з капіталізацією більше 50 млрд. дол. подешевшали на 90%. А такий монстр як Procter & Gamble втратив 35% своєї вартості. Версію про помилку підтвердила і Нью-Йоркська фондова біржа, яка повідомила про цілу низку помилкових угод за час падіння. При цьому в заяві Nasdaq йдеться, що жодних технічних збоїв у роботі біржі не було. Проте не дивлячись на те, чи припустився хтось помилки, для падіння ринку були і більш фундаментальні причини.
Алек Янг (експерт з цінних паперів Standard and Poor's): “Багато різних сигналів надходять не лише з Греції - щодо заяв політиків і протестів на вулицях. Багато суперечливої інформації іде з Німеччини. То вони готові надати допомогу, то не готові. І навіть якщо все налагодиться в Греції, проблеми можуть виникнути в ряді інших країн. Тому, я вважаю, що ринки все більше занепокоєні життєстійкістю євро. І саме це спричинює таку волатильність”.
Вже у п’ятницю Німеччина ухвалила рішення надати Греції допомогу у 22,4 млрд. євро, що стало позитивним сигналом для ринку. Проте, це не вирішує фінансових проблем інших невдах зони євро: Португалії та Іспанії. Аналітики припускають, що вони цілком можуть повторити грецький сценарій. Поки західні ринки оговтуються та розбираються, що ж з рештою сталосяу "чорний четвер", українські фондові майданчики повністю повторили американський сценарій відчувши на собі "чорну п’ятницю". В останній торговий день тижня індекс ПФТС впав на 8,3%, Української біржі - на 9%. Що також стало рекордом.
Олег Соскін (економіст): “Світова криза не завершилась, ніякого оживлення немає, іде величезне падіння і воно буде продовжуватись. Наші корпорації, це такі навозі жучки, які повзають, маленькі хробачки, які повзають. І зрозуміло, що вони будуть зараз розчавлені цим другим світовим падінням”.
Але не все так погано, кажуть учасники ринку, спираючись на прогнози представників бізнес-структур світового рівня.
Ігор Петрашко (виконавчий директор "Тройка Діалог Україна"): “Більшість керівників компаній вважають, що фінансова криза вже або завершилася, або буде завершена в 2010 році. Є невеликий відсоток, який вважає, що є ризик другого витка. Хоча, його також не можна виключати”.
Але ситуація з Грецією та євро, так само як паніка в США, все ж таки матимуть вплив на Україну. Передусім, це торкнеться настроїв закордонних інвесторів, від яких і залежатиме обсяг надходження інвестицій в економіку України. Наскільки ці настрої примхливі, показала помилка невідомого американського трейдера.
4 хв
Одна помилка, і весь фінансовий світ у лихоманці
У четвер торги на американському фоновому ринку перейшли у панічну фазу.