Панамські офшори журналісти з усього світу досліджували протягом року, а потім синхронно оприлюднили результати своєї роботи. В Україні проаналізувати документи взялась команда «Слідство.Інфо» – Дмитро Гнап та Анна Бабінець. Серед 600 українських фігурантів був Президент України Петро Порошенко.

Першу заяву щодо панамського скандалу Президент зробив на прес-конференції в Японії. Криміналу в офшорних схемах роботи своєї компанії Порошенко не вбачав.

Коли я став Президентом, одразу заявив, що передаю увесь свій бізнес у цілком прозорий сліпий траст найбільшого інвестиційного банку в світі. Тепер я можу назвати цю установу. Це банк "Родшильд". Створення такого підприємства є нормальною практикою,
– заявив Петро Порошенко

Панамський скандал струсонув Європу. У сірій бухгалтерії фігурували імена кількох іспанських міністрів, батька британського політика Девіда Кемерона та колишнього прем'єр-міністра Ісландії. Через три дні Ісландія вже була без прем'єра, на якого впала тінь підозри у фінансових оборудках члена його родини. За іншими справами почалися гучні розслідування.

"За кордоном, це стає, як мінімум, предметом гучного розслідування з наслідками. Такий політик втрачає і вплив, і політичні важелі", – зазначив директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог" Андрій Миселюк.

В Україні ж офшори – не злочин. Навіть якщо належать Президенту, який обіцяв "жити по-новому". Довести, що гроші виводились задля уникнення від оподаткування, дуже складно.

Українське законодавство передбачає такий злочин, як незаконне збагачення. Це питання до контролюючих органів, до НАЗК, яке повинно перевірити декларацій цих чиновників. І до правоохоронних органів, які повинні встановити факт наявності злочину та розслідувати його,
– повідомила юрист Центру протидії корупції Тетяна Шевчук.

Про питання президентських офшорів швидко забули. Жодне правоохоронне відомство не оприлюднило інформацію про перебіг перевірки.

Читайте також: У Панамі арештували засновників скандального реєстратора офшорів Mossack Fonseca