Кіріл на шляху зла: православний світ Європи віддаляється від РПЦ через гріхи її патріарха
Джерело:
PoliticoПатріарх Московський Кіріл стає дедалі радикальнішим прихильником війни. Православні священники та їхні громади в Молдові та Естонії через це почали розривати зв’язки з російським духовним керівництвом.
Глава Російської православної церкви, патріарх Московський Кіріл став на шлях зла, а релігію росіяни використовують для підсилення пропаганди та нагнітання воєнних настроїв. Це вже прямо визнали православні Молдови та Естонії, пише Politico.
Дивіться також РПЦ випустила агітку для окупантів: війну там вони назвали "богоугодною справою"
Релігія в Росії – інструмент війни
Для багатьох молдовських священників стало зрозуміло, що глава Російської православної церкви, патріарх Московський Кіріл – загальний лідер православної церкви Молдови – став на шлях зла.
В молдовському селі Бозейні православний священник Тудор Роман запалив три свічки біля вівтаря невеликої сільської церкви та помолився про прощення гріхів Патріарха Кіріла.
На його думку, у Росії релігію почали використовувати як інструмент для виправдання війни в Україні. Оскільки багато хто з російських вірян повністю підкорюється волі церкви, їм вкладають в голову, що вони є частиною Божого плану. Тому вони не повинні боятися бути вбитими під час боротьби за "русскій мір" та повинні йти та вбивати противника, пише Politico.
Не варто вбивати. Православна церква не може потурати вбивству,
– говорить отець Роман.
Кіріл стає дедалі радикальнішим після початку війни. Нещодавно він офіційно, від імені церкви, заявив, що Росія веде "священну війну" в Україні, і що українська територія повинна бути анексована Росією.
Наразі офіційна позиція РПЦ полягає в тому, що так звана "СВО" в Україні є священною війною за захист російського світу від "лукавого Заходу" а Росія є творцем, опорою і захисником "русского міра".
Церковні потрясіння торкнулись навіть нерелігійної Естонії
Російські православні церкви є не тільки в Росії. Церква в Естонії також переживає моральні потрясіння, там документ про "Священну війну" став останньою краплею.
Попри те, що сьогодні Естонія є однією з найменш релігійних країн у світі, православ'я залишається найбільшою конфесією в країні через значну частку російського населення, яке становить близько 16 відсотків. Російська церква налічує понад 100 000 вірян, а головна церква, Невський собор, розташований через дорогу від парламенту Естонії в самому центрі Таллінна. Зараз влада країни взагалі думає над тим, чи можна вважати РПЦ законною в Естонії.
Найвищий духовний лідер їхньої церкви оголосив священну війну проти Заходу, включно з Естонією. Це рівнозначно підбурюванню до тероризму – якби подібні дії вчинив ісламський священнослужитель, ми б терпіли це? Безумовно, ні,
– сказав міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляанемец.
Міністр сумнівається, що Кіріл відступить від своєї позиції. Навпаки, він стає більш агресивним та підбурює народ, виправдовуючи агресію в Україні служінням "вищим цілям". Православний священник Павло Боршевський з Молдови погоджується, що слова та дії Кіріла – це дії екстремістського угруповання, а не лідера церкви.
У Молдові сподіваються на злиття з Румунською православною церквою
Деякі священники в Молдові сподіваються, що їх митрополит очолить злиття Молдовської православної церкви з Румунською православною церквою. Дехто ж вирішив не чекати та гуртує селян, щоб перейти від російського релігійного керівництва до Румунського Патріархату.
З моменту початку повномасштабної війни в Україні понад 60 церков у Молдові здійснили такий перехід. І дедалі більше людей прагнуть змін, не дивлячись на тиск з боку церкви.
Як країни протидіють російській церковній загрозі
Офіційно Молдавська Православна Церква, пише Politico, все ще налаштована залишатися під російським патріархатом, хоча й засуджує війну Росії в Україні.
Тим часом Естонська православна церква Московського патріархату також прагне дистанціюватися від провоєнних заяв Кіріла. А на початку цього року служба безпеки країни визнала лідера православної церкви митрополита Євгенія Решетнікова загрозою безпеці Естонії, через що йому не продовжили візу на проживання.
Естонські посадовці окреслили два варіанти: або православні церкви в Естонії відокремляться від Московського патріархату, як зараз роблять церкви в Молдові, або держава втрутиться з міркувань безпеки і припинить діяльність Естонської православної церкви Московського патріархату.
Як РПЦ розпалює війну в центрі Європи
- На початку 2024 року Естонія вирішила не продовжувати дозвіл на проживання главі Естонської православної церкви Московського патріархату Євгенію. Священнослужитель має покинути країну до 6 лютого через загрозу нацбезпеці.
- У березні 2024 року російська церква видала наказ, у якому війна проти України називається "священною". Після її закінчення вся територія сучасної України нібито "має увійти до зони виняткового впливу Росії".
- Війну назвали "священною", оскільки Росія начебто захищає "Святу Русь", а також світ від наступу глобалізму та перемоги Заходу, який "вскочив у сатанізм". Крім цього, російські загарбники уточнили, що так звану "національно-визвольну боротьбу" вони нібито ведуть на землях південно-західної Русі.
- Під час великодньої служби глава РПЦ патріарх Кіріл помолився за захист "священних меж" Росії. А вторгнення Росії в Україну він назвав "міжусобною сваркою", яку нібито повинен зупинити Господь.