Та значного пожвавлення експерти не очікують. Нині по Україні на первинному ринку можна знайти квартиру щонайменше із розрахунку по чотириста доларів за квадрат. На вторинному трапляються й дешевші варіанти, але йдеться про невеличкі міста. В столиці ж ціни звичайно вищі. Та, переконують самі девелопери, поблизу Києва все-таки можна знайти новобудови, щоправда, ще не здані в експлуатацію, вартістю менше ніж півтисячі доларів за квадратний метр.
”Щодо київських цін, хотів би сказати наступне. Соціальне житло – це межа 700 до 1000 дол., і це вже межа. Економ класу 1000-1500. Бізнес класу – від 1500 до 2500 і преміям клас – від 3 до 4 тис. дол.”, - каже директор девелоперської компанії Микола Толмачев.
Та, незважаючи на загальний застій, ринок може потягнути вгору житло бізнес- та преміум-класу. Експерти не виключають зростання до 15%.
“В бізнес класі знову ж таки, за рахунок активного вводу в експлуатацію, буде спостерігатися підвищення цін, але він буде пов'язаний з підвищенням готовності об’єктів. В елітному сегменті забудовники тримають ціни і не понижують, тому що в елітному сегменті знизити ціну, рівнозначно тому, що визнати, що у вас все погано, тому тримаються до останнього, і ціни тільки підвищують ”, - каже керівник житлового департаменту ріелторського агентства Наталія Проніна.
Та рівень купівельної спроможності громадян продавців не радує. Іпотека не відновилася в повній мірі і навіть пропозиції банків, які таки намагаються йти назустріч бажаючим покращити житлові умови, поки не спонукають українців до реальних угод. Жорсткі вимоги до позичальників та зависокі ставки не дозволяють більшості населення скористатися кредитом на житло. Незважаючи на поступове відновлення іпотечних програм, значного зниження відсотків за кредитами, а відтак і збільшення обсягів кредитування, на думку експертів, не відбудеться.
“Сьогодні деякі банки знизили відсотки, причому тренд зниження цих відсотків досить таки суттєвий – від 18 до 16%, деякі – Державна іпотечна установа – 13,5%. Але це такий відсоток, який не відповідає доходам нашого клієнта”, - каже директор девелоперської компанії Микола Толмачев.
Немає кредитів - немає вільних коштів. Немає грошей - немає попиту, а, відтак, і значного зростання цін. Та аналітики передрікають - у довгостроковій перспективі український ринок нерухомості все одно рано чи пізно відіграє позиції.
“Чи повернуться ціни на старий рівень? Так, повернуться. Але це буде не сьогодні, не завтра, не через рік. Можливо, через декілька років”, - каже директор Центру розвитку нерухомості Анатолій Топал.
Зазначимо, з початку кризи ціни на квартири економ-класу впали на 40%, бізнес-клас втратив ще більше, а кількість угод на ринку скоротилася в рази. Нині ж, переконують експерти, ринок досяг дна, тож, очікувати подальшого зниження цін вже не варто.