Цього тижня ці люди під стінами Печерського райсуду столиці збиралися двічі. Спочатку підтримували прагнення кумира змінити міру запобіжного заходу на будь-яку, окрім утримання під вартою. Безрезультатно. Вдруге - аби суддя Сергій Вовк задовольнив клопотання Луценка щодо власного самовідводу на користь суду присяжних.

“Суд ухвалив: заяву про відвід судді Вовк позивача Луценко залишити без задоволення. Ухвала окремому оскарженню не підлягає”, - каже суддя Печерського суду Сергій Вовк.

“Я точно знаю, що звинувачувальний вирок написаний і знаходиться в розпорядженні судді. Його написали в прокуратурі, погодили в адміністрації Президента і там написано термін 8 років тюрми”, - каже екс-голова МВС Юрій Луценко.

Засідання для обвинувачуваного, за його словами, взагалі було схожим на тортури - три голодні тижні далися взнаки: сидіти та стояти заважав біль у спині - м`язи ослабли. Однак, сидіти, так чи інакше, йому доведеться, - переконані експерти.

“Мені здається, що його хочуть залишити за ґратами. Можливо, не на 12 років - так, років 5 -7, але може бути. Я чув таку точку зору, що дадуть теж умовно. Якщо це відбудеться, то це був би найкращий варіант для Юрія Віталійовича”, - каже політолог Володимир Фесенко.

Наскільки експертне передчуття буде вірним - покаже час. Оскільки справу Луценка ще не завершено.

“Година засідання. Ще півтори - судді в дорадчій кімнаті. Як результат - справа Луценка перенесена на 9 червня”, - каже кореспондент Едуард Ганишевський.

Якщо з Луценком все більш-менш зрозуміло, то у справі Юлії Тимошенко - суцільні здогадки.

Це голосіння - за Юлією Тимошенко. Черговий візит на інтерв’ю до слідчого Генпрокуратури для неї ледь не обернувся арештом. Масла в вогонь підлив “автозак” та “маски-шоу” на внутрішньому подвір’ї Генпрокуратури.

“Ми не маємо зв’язку навіть з адвокатом, в якого або забрали телефон, або просто подавили зв’язок”, - каже перший заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.


“На основі рішення Печерського районного суду, вона була затримана. З нею виконуються всі необхідні слідчі дії”, - каже начальник відділу Генпрокуратури Олег Пушкар.

Відпустили колишнього прем’єра аж надвечір. Виявилося, що арештовувати опозиціонерку не збиралися. А рішення печерського райсуду столиці взяли про всяк випадок. Адже екс-урядовець могла погано поводитись. Юлія Тимошенко прихильникам пожалілася: так обшукували, що навіть улюблений iPad без уваги не залишили. Тому до президента звернулася з гнівною промовою.

“Я вам співчуваю. Але не опускайтеся до такого низького рівня, щоб своїх опонентів, конкурентів кидати у в’язниці і таким чином утримуватися нечесно на Олімпі. Будьте хоч коли-небудь чоловіком, а не людиною, яка вибачте претендувала на чужі шапки”, - каже лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

“Я думаю, що це був такий пробний прогончик, такий тренінг як можна арештувати Тимошенко, якщо буде така необхідність. Хто буде, як зреагує. Хто зреагує на заході, як зреагує “Батьківщина”, як зреагують симпатики. Це теж дуже такий зондаж, такий тренінг для того, щоб побачити: в випадку, коли прийдеться арештовувати, що чекати?”, - каже політолог Вадим Карасьов.

Ще одна версія “чому влада пожаліла Тимошенко?” - візит Віктора Януковича на саміт глав держав Центральної та Східної Європи. Там український керманич про стан демократії в державі розказував. При чому, не тільки Європейським колегам, а й заокеанському гостю Бараку Обамі.

“Я думаю, що Президент ніяк не буде пояснювати ситуацію позиція влади, позиція банкової досить чітка: ми не втручаємося в цей процес”, - каже радник Президента України Андрій Гончарук.

Як виявилося, Європі пояснювати нічого й не потрібно. Президент Європарламенту Єжи Бузек вже заявив про політичну природу кримінальної справи екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. А посол ЄС в Україні - хоча й по-дипломатичному - висловився про стан з дотриманням прав опозиції…

“Єдине, що скажу, що сьогодні в Брюселлі вийшла заява з цього приводу і з нею можна ознайомитися. Це все. Дякую”, - каже голова Представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.
Однак, підтвердив: реакція - є.

"Стосовно рішення суду від 23 травня про затримання пані Тимошенко. ЄС висловлює своє занепокоєння з приводу припущень про політичні мотиви, що можуть стоять за цими справами", - каже речник верховного представника ЄС із закордонних справ Катрін Аштон.

Як би там не було, а поки що колишній прем’єр свої візити до Генпрокуратури присвячує ознайомленню з матеріалами порушеної проти неї кримінальної справи. В той час як її соратник Юрій Луценко у СІЗО має час до 9 червня відновити сили.