До нього, за підсумками першого раунду, пройшли виконувач обов’язків глави Польщі, спікер Сейму Броніслав Коморовський та брат-близнюк загиблого президента Леха Качинського - Ярослав. За кандидата від Громадянської платформи - Коморовського - проголосував понад 41% виборців. Водночас лідера партії “Право і справедливість” Качинського підтримали 36,5% поляків.
“Дуже дякую. Хочу подякувати всім, хто прийшов на виборчі дільниці, а особливо тим, хто проголосував за мене. Ключем до остаточної перемоги є наша віра і наше переконання, що ми переможемо. Ми мусимо перемогти”, - заявив кандидат на посаду Президента Польщі Ярослав Качинський.
“Я зроблю все можливе, аби достукатися до сердець та думок виборців, які робитимуть свій вибір у другому турі”, - зазначив кандидат на посаду Президента Польщі Броніслав Коморовський.
Попри прогнози соціологів, які одноголосно віддавали перевагу Коморовському, різниця між результатами фаворитів склала всього кілька відсотків. Зважаючи на це, нині важко спрогнозувати, кого поляки наділять владою 5 років правити Реччю Посполитою. Крім того, у сім’ї Качинських уже здобували найвищу посаду, вибившись з аутсайдерів.
Загиблий президент Лех Качинський свого часу програв у першому турі тодішньому прем’єру Туску, але переміг його у турі другому. Допомогти комусь з претендентів на президентське крісло може бронзовий призер лідер Союзу демократичних лівих сил Гжегож Наперальський.
Він здобув близько 14% голосів. Саме підтримка Наперальського може стати вирішальною під час повторного голосування, яке заплановано на 4 липня. Програми обох кандидатів доволі загальні. Серед іншого, Качинський обіцяє добиватися більшої допомоги від ЄС для польських фермерів, а молоді - знайти перше місце роботи.
Водночас Коморовський запевняє, що дружньо житиме з сусідами і боронитиме національні інтереси. Щоправда українські експерти кажуть, що Києву від того, хто стане президентом Польщі буде ні тепло, ні зимно. Адже Україна перестала бути пріоритетом польської політики - у своїх програмах її не згадує жоден з кандидатів.
“Але я хотів би звернути увагу на те, що ключове слово в програмі Комаровського - модернізація. Комаровський для нас як людина, налаштована на якісь рішучі кроки в економічному плані була б більш вигідна”, - наголосив директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива" Павло Рудяков.
Польща навряд чи залишиться адвокатом України в ЄС. Часи змінилися і відносини двох держав перейшли в суто прагматичну площину.
“Україна відмовилася від вступу до НАТО, відмовилася від реальної європейської інтеграції.Тому зрозуміло, що сьогодні Польща свій статус адвоката щодо України змінює на статус провайдера”, - каже політолог Вадим Карасьов.
Модератором відносин між Україною та Польщею буде Москва, - вважають експерти. Про це свідчить хоча б той факт, що найбільшу увагу у своїх програмних засадах на міжнародній арені обидва польські кандидати приділяють Москві та ЄС, як основним векторам зовнішньої політики. Дострокові вибори, нагадаємо, у Польщі призначили після загибелі в авіакатастрофі під Смоленськом президента Леха Качинського.
3 хв
Поляки готуються до другого туру президентських виборів
Вибрати між політичним суперником та рідним братом - таке завдання через тиждень постане перед поляками, коли вони голосуватимуть у другому турі президентських виборів.