Яких втрат зазнають українські порти через блокування РФ Азовського моря
Через агресію Росії та блокуванням руху суден через Керченську протоку морська галузь України втратила близько 10 мільярдів гривень. Окрім того, порти Бердянськ та Маріуполь змушені перейти на 4-денний робочий тиждень та скоротити штат працівників.
Росія почала закривати Керченську протоку та відповідно акваторію Азовського моря ще з часів будівництва Кримського мосту та продовжує робити це зараз, зазначив міністр інфраструктури України Володимир Омелян у коментарі УНІАН.
Читайте також: Як РФ ізольовує українські порти: у МінТОТ розповіли про труднощі російської блокади
Особливо складною була ситуація після агресії Кремля поблизу Керченської протоки, коли РФ обстріляла та захопила українські кораблі та моряків. Тоді, РФ могла не пропускати судна по кілька днів та навіть тижнів.
"За часи воєнної агресії Росії проти України особливо постраждали порти Бердянськ та Маріуполь. Які збитки отримала морська галузь від незаконних дій північного сусіда? Це – величезна сума, цифра наближається до позначки 10 мільярдів гривень, якщо брати сукупно і державні підприємства, і "Адміністрацію морських портів України" і вплив на регіон", – наголосив міністр.
Раніше Омелян відзначав, що Росія у Керченській протоці, найперше пропускає російські судна, а українські судна або ті, що йдуть в українські порти, може пропускати лише через кілька годин очікувань.
Як ми й очікували, Москва здійснює ручне регулювання доступу торговельних суден в українські морські порти Азовського моря за давнім принципом Кремля: "хочу/не хочу". Про дотримання свободи судноплавства та неперешкоджання проходженню Керченською протокою навіть не йдеться,
– зазначив він.
Через це, порти Бердянськ та Маріуполь втратили більше половини вантажопотоку та змушені перейти на 4-денний робочий тиждень і скорочувати працівників.
Як Україна буде реагувати на агресію РФ на Азові? Україна разом зі своїми партнерами по антиросійській коаліції готує Азовський пакет санкцій, який став наслідком агресії Кремля у Азовському морі. наразі є певні зрушення, адже час затримки суден зменшився з кількох днів до приблизно 15 годин. Проте ухвалення цих обмежень жорстко вдарить по Росії та поставить її на місце.
Що трапилось у Керченській протоці?25 листопада у Керченській протоці прикордонний корабель Росії протаранив рейдовий буксир українських військових. Відомо, що 2 українських військових малих броньованих артилерійських катери та рейдовий буксир переходили планово та відповідно до міжнародних норм з порту Одеси до порту в Маріуполі.
Проте в Росії заявили, що українські військові кораблі нібито неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ і продовжили рух до Керченської протоки.
Група українських кораблів продовжила свій шлях до Маріуполя. Проте під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні судна відкрили вогонь по українських кораблях, внаслідок чого 6 українських військових моряків зазнали поранень. Також Росія захопила 2 українських судна та взяла в полон 24 українських моряків, яких згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО.
Після цього Україна ввела у 10-и областях воєнний стан до 26 грудня. Окрім того, 30 листопада Україна заборонила в’їзд на свою територію чоловікам-громадянам Росії у віці 16-60 років.