Нещодавно офіційна Москва заявила про претензії на 300 спірних об`єктів на українській території. Керівництво Росмайна каже, до переліку увійшли головно відомчі санаторії і наукові підрозділи.

У Білокам`яній сподіваються, що з приходом в Україні до влади лояльнішого до неї президента, це питання просуватиметься швидше. Однак деякі українські політики зауважують, що у відповідь на претензії Москви, Київ може претендувати на частину майна колишнього СРСР, яке фактично повністю "успадкувала" Росія. Щоправда окремі аналітики вважають, що наші шанси переділити активи Радянського Союзу вже втрачені.

Валерій Чалий (експерт з міжнародних питань, Центр ім.Разумкова): “Якщо говорити причину... Росія ніколи не хотіла відкривати і показувати ці активи, якими вони є. І взявши на себе боргові зобов`язання відповідним чином діє сьогодні у міжнародному середовищі. Таким чином політичні заяви про можливість повернутись, знову ж таки, до проблем розподілу майна, я думаю, навряд чи втіляться в реальні дії в структурах влади”.

94-го року Україна приєдналась до договору про так званий "нульовий варіант", відповідно до якого Росія взяла на себе усі зобов`язання по боргах Радянського Союзу, а інші республіки відмовилися від претензій на будь-яке майно СРСР на користь Москви. Однак наша держава так і не ратифікувала цей документ. Активи ж Союзу перевищували борги на 200 мільярдів доларів, каже нардеп Ярослав Джоджик.

Це і спонукає численних політиків знову і знову піднімати питання переділу союзного "спадку". Та на разі, кажуть, не час для поновлення таких переговорів Росією. Бо нинішні українські чільники навряд чи зможуть відстояти національні інтереси.

Ярослав Джоджик (народний депутат, фракція НУ-НС): “Потрібно, щоб кожна сторона відстоювала інтереси своєї держави. Те, що російська переговорна сторона буде відстоювати інтереси Росії, у мене в цьому немає сумнівів. Але по тому, як остання історія продовженням перебування ЧФ і отримання так званих знижок на газ, то краще на даному етапі переговори не розпочинати”.

Натомість нардеп Тарас Чорновіл вважає, що ворушити майнові питання сторонам не варто ані зараз, ані в майбутньому. Адже у питанні переділу майна на користь України можуть з`явитися певні підводні камені. Та й російські претензії на майно в Україні парламентарій не радить сприймати серйозно.

Тарас Чорновіл (член парламентського комітету у закордонних справах): “Перше - треба доказати. Відповідно до міжнародних договорів, що підприємства цієї держави дійсно збудували його за свій кошт, що вони до 91 року вкладали туди гроші, що вони його утримували, що воно було на їхньому балансі. Дуже часто таких даних вже немає, підприємства давно збанкрутували і якихось чітких доказів того факту, що країна може тепер претендувати на власність колишніх своїх підприємств довести не можна”.

У вітчизняному МЗС російські претензії на майно в Україні на камеру не коментують, та зауважують - не дарма тема виплила напередодні газових переговорів. Тепер же, коли угоди підписані, розмови про майнові претензії напевно вщухнуть. Нагадаємо, за останні 2 роки було визнане право власності Росії по 13 об`єктах, розташованих на території України. Щодо 8 об`єктів претензії Москви були зняті.