А тепер подивимося, що робив у цей час президент. Відкрив експрес Київ – Бориспіль, побував в Івано-Франківську, де провів передвиборну зустріч, збирається летіти до Стамбулу за Томосом для отримання автокефалії українського православ'я – що, до речі, теж дивно, адже в нас за Конституцією церква відділена від держави.

Читайте также: До яких абсурдних кроків вдався одіозний соратник Порошенка, щоб не загриміти за ґрати

Так, Порошенко ще провів кілька церемоніальних заходів за участю військових. Але загалом робочий графік президента мало чим не відрізняється від того, що було два тижні, місяць або навіть рік тому. Це в черговий раз показує, що вся історія з воєнним станом мала тільки одну справжню мету – скасування виборів президента. І коли парламент не повівся на цей сценарій, проголосував скорочену версію і призначив вибори, то такий "обрізаний" воєнний стан вже нікому виявився не потрібен.

Апофеозом цього можна вважати безтурботні публікації президентом фотографій кошенят на своєму офіційному інстаграм-акаунті. І оголошення воєнного стану жодним чином не вплинуло на продовження ганебних практик підкупу виборців – роздачу передвиборчих подарунків найближчим соратником Порошенка Ігорем Кононенком у окрузі з центром в Обухові Київської області, де він збирається балотуватися. Цього разу ощасливили шаликами з надписом "З теплом до вас. Ігор Кононенко".

шарф кононенко підку вибори
Шалики Кононенка

кононенко
Ігор Кононенко

Але такими речами, як воєнний стан, не можна жартувати. І не можна робити вигляд, що нічого не відбулося. Більше того, історія з воєнним станом викликала серйозні питання в наших закордонних партнерів. Так, за моєю інформацією від джерел в американській владі, оголошення воєнного стану спричинило нерозуміння України серед партнерів в Європі та США, з якими не було проведено доречних в таких випадках консультацій. І замість того, щоб збирати коаліцію з метою покарання російських агресорів, американці були змушені витрачати час, щоб зрозуміти, які наслідки воєнного стану будуть для виборів президента, для демократії, для прав і свобод громадян.

Якщо ви потерпаєте від російської агресії, то почніть з того, щоб очистити українську владу від представників російських кримінальних кіл – зокрема, пана Труханова,
– зазначив один з високопосадових американців.

Але, звичайно, Труханов залишається недоторканним, бо за його допомогою Порошенко планує виграти вибори президента. А використання воєнного стану з цинічною метою перекроїти виборчий процес є неприйнятним. Росією порушено базові міжнародні правила морського права та угоду між Росією та Україною щодо статусу Азово-Керченської акваторії від 2003 року.

Українські кораблі – як цивільні, так і військові – мають право вільного проходу з одного українського порту до будь-якого іншого українського порту. В даному випадку – з Одеси до Маріуполя. Тому США планують направити свій воєнний корабель в зону загострення для стримування агресії. Також європейські країни розглядають можливість, щоб порти держав-членів Євросоюзу та США не допускали до себе кораблі, які бувають у Криму або російських портах на Азові.

Мета Росії зараз подібна до мотивації радянської влади при блокаді Берліна в середині минулого століття – показати неспроможність демократії та розподілити світ на зони геополітичного впливу. Саме тому для України вкрай важливо стати гарним учнем у класі перехідних країн. Саме тому Україна знову потрапила в епіцентр світової уваги. І цим шансом треба правильно скористатися – щоб спробувати завоювати прихильність заходу після кількох років розчарувань та відкату в реформах.

Тому подальший успіх України можливий за чесних виборів, де права опозиції будуть захищені, а її лідери не будуть ставати мішенню для проплачених опонентами провокаторів, як нещодавно сталося з лідером ліберальної партії Анатолієм Гриценком, на якого напали в Одесі. Змінити ситуацію можна, приймаючи системні реформи по всьому фронту. В першу чергу, Україна потребує нового закону про вибори до парламенту без мажоритарки та зниження концентрації грошей у політиці.

напад на гриценка
Напад на Анатолія Гриценка

Україна повинна провести масштабну боротьбу з корупцією, щоб звільнити бізнес від тіньової ренти. Україні потрібна приватизація і ринок землі, продаж якої може дати поштовх для економічного відродження. Необхідна судова реформа, яка була проведена тільки на папері. За чотири з половиною роки влади Порошенка суди України не стали незалежними. Потрібна реформа української спецслужби, боротьба з контрабандою на митниці та обмеження використання схем з ухиленням від сплати податків через офшори.

Читайте также: Як Порошенко загубив справу "Укртелекому" і зробив свято соратникам Януковича

Україна потребує солідарності європейських друзів, адже зіштовхнувшись з російською агресію, Україна не лише боронить свою незалежність, але і спокій Європи. А таку солідарність Україна отримає, якщо буде залишатися на принципах демократії та проводити реформи, а не лише їх імітацію. Тому ми повинні не допустити помилок на найближчих виборах президента, обравши того, хто не розміняє вибір громадян на корупційні потоки, сліпі трасти та офшорні заначки.