Водночас заяви про спроби приховати історичні факти силовики називають абсурдом.

”Всі ці заяви є абсолютно неправдивими, нагадую, що саме Служба безпеки України була ініціатором відкриття у колишній львівській в'язниці меморіального дослідницького комплексу пам'яті жертв окупаційних режимів, саме СБУ ініціювала його відкриття. До цього часу музей перебуває на балансі СБУ, утримується з державного бюджету СБУ”, - каже речниця СБУ Марина Остапенко.

Тим часом Забілого звинувачують у намірах передати історичні документи, що містять державну таємницю, стороннім особам.

”Тут ситуація така, що вона зачіпає багатьох інших людей і тому, навіть, зняття грифу воно не значить, що це автоматично надається доступ до цих документів всім бажаючим. Забілий віз інформацію для мене! Служба безпеки шукає третіх осіб, яким призначалася ця інформація. Ми ,як законослухняні громадяни, розкажемо Служби безпеки, що ми і є тими третіми особами. Прошу підняти диски вгору ”, - каже керівник Державного галузевого архіву СБУ Сергій Кокін.

Під час повторного обшуку, тепер вже на території національного музею-меморіалу пам'яті жертв окупаційних режимів "Тюрьма на Лонцького", що знаходиться у Львові, силовики вилучили 2 ноутбуки, жорсткий диск, паперові копії історичних документів. Носії інформації вилучили і у керівника музею Забілого.

”Напад на вченого, ось, і спроба конфіскації в нього цих документів, це абсолютно незаконне явище. Він не мав документів, що стосуються теперішньої оборони, зовнішньої, внутрішньої оборони, розробки зброї і так далі. Він таких документі не мав, він не це вивчав, він вивчав історію геноциду української нації”, - каже громадсько-політичний діяч Левко Лук'яненко.

З музею вивезли майже всі відеосвідчення дисидентів, записані працівниками музею протягом останніх двох років. Висловити підтримку затриманим під стіни спецслужби прийшли громадські діячи та представники української культури.

”Це моя рідна хата, я тут провів 15 місяців зі своїх 13 років ув'язнення, так що я вдома. Я особливо небезпечний державний злочинець, рецидивіст, визнаний 3 судом злочинцем, котрий повторно вчинив тяжкий злочин”, - каже політв'язень Василь Овсієнко.

Оголосили війну безпам'ятні і малопритомні і, м'яко кажучи, дуже невідповідні своїм посадам люди, але вони оголошують війну не тільки нашим мертвим, вони оголошують війну нам. Тому що це наша історія, це наші родини, це наша пам'ять - кожного з українців ,не залежно від того, на якій стороні він був”, - каже письменниця Оксана Забужко.

Нагадаємо, 9 вересня працівники СБУ у Києві затримали керівника Національного музею меморіалу пам'яті жертв окупаційних режимів "Тюрьма на Лонцького" історика Руслана Забілого. Наразі вчений перебуває під вартою.