Мобільний зв'язок через паспорт

Кукса: ініціатива Кабміну ідентифікувати усіх мобільних абонентів – це проект постанови Кабміну про внесення змін до документу "Правила надання комунікаційних послуг", який містить формулювання, що послуги зв'язку надаються абонентам на умовах договору. До правил вноситься лише одне формулювання в кількох місцях – скрізь, де написано "на умовах договору" додається або "реєстрація абонентів". Тобто, послуги можуть надаватися або, якщо абонент уклав договір, або, якщо вказав свої особисті дані.

Іванов: абонент може добровільно прийти в центр обслуговування абонентів будь-якого оператора та ідентифікувати себе. Сьогодні це відбувається на добровільних засадах. У двох випадках. Перший – якщо людина приходить і хоче купити послугу контрактного підключення, вона в будь-якому разі пред'являє свої документи, укладає угоду і таким чином прив'язує свої дані до свого номера. Другий – коли абонент, вже маючи SIM-картку, може заповнити заяву у центрі і таким чином ідентифікувати свою картку.

Силові структури України напевно очікують, що вони матимуть більше інформації про абонентів, ніж зараз, — Кукса.

Технічна сторона

Кукса: оператори встановлюють свої правила реєстрації. Ми зобов'язуємо їх встановити такі правила.

Іванов: є пропозиція зробити це обов'язковим для всіх абонентів. Менше 10% абонентів відразу приносять свої документи і купують контрактні послуги. Майже 60 млн абонентів є знеособленими. Але змусити усіх абонентів прийти до центрів обслуговування і зареєструватись – це порушення Конституції.

Кукса: для людей ніякої відповідальності немає. Це буде за тими правилами, які встановлять оператори.

Право на особисту таємницю

Кукса: якщо людина не замислює злочин, їй не має що приховувати. У спецслужб є побоювання у використання SIM-карт для вибухових пристроїв, які керуються з телефонів. Мова йде про запобігання використанню SIM-карт одноразово.

Іванов: основа цього бізнесу – це захист персональних даних абонента. Найбільшою перевагою ідентифікації абонента є безпека.

"Прозорість" проти тероризму

Іванов: на даний час, "Київстар" повністю позбувся кримської мережі, тому що як тільки були зафіксовані перші спроби втрутитись у мережу в Криму, вона була автоматично вимкнена. Схожа ситуація і на окупованих територіях. Ми там не працюємо.