Таку заяву зробили науковці Лабораторії рентгенівської астрономії Сонця Фізичного інституту Російської академії наук імені Лебедєва, передає офіційний сайт інституції.

За словами вчених, це спалах є закономірним підсумком змін у сонячній короні за останні три дні.

Читайте також: Вчені розповіли про катастрофічні та недооцінені для Землі наслідки "суперспалахів" на Сонці

Так, як вони переконують, у цей період у результаті взаємодії двох великих груп сонячних плям накопичувалася енергія, яка у підсумку вивільнилася у великий спалах.

На думку науковців, наслідки цього природного явища важко передбачити з достатньою точністю.

Події такої потужності відносяться до найбільш великих, які тільки здатна виробляти наша зірка та які формуються лише за дуже рідкісних, унікальних умов, – як правило на стадії піку сонячної активності. Наразі можна констатувати, що за всю сучасну двадцятирічну історію спостережень Сонця (період, який охоплюється чинними каталогами) на ньому було зареєстровано лише п'ять спалахів більшої сили, причім з часу останньої з них пройшло рівно 12 років – подія сталася 7 вересня 2005 року,
– додають спеціалісти Лабораторії рентгенівської астрономії Сонця.

Чинному спалаху присвоєно бал X9.3.

"Тепер дослідникам належить розібратися, що буде із Землею та її космічними околицями до кінця цього тижня, оскільки вибух стався в геоефективній області поблизу лінії Сонце-Земля, звідки вплив Сонця на нашу планету є максимальним. Наразі рівень спалахової активності перевищує значення 10 (точний бал – 10.3). Таке значення перебуває вже за межами звичайної колірної шкали, яка налічує п'ять значень (від зеленого до жовтого, оранжевого, червоного та максимального – фіолетового рівнів активності Сонця), та відповідає так званому чорному (найвищому) рівню активності", – наголошують фахівці.

До слова, у NASA продемонстрували зображення вищезазначеного спалаху. Також у космічній агенції зазначили, що йому передував менш потужний вибух, якому було надано бал Х2.2.

Як підкреслюється у повідомленні вчених, радіація від спалахів сонця не проходить через атмосферу, відтак вона жодним чином не зможе вразити людей на землі, однак може завдати серйозної шкоди GPS і іншим комунікаційним сигналам.

За словами американських астрономів, вищезазначений спалах став найбільшим у поточному сонячному циклі, що почався в грудні 2008 року. Хоча в цій фазі циклу сонячна активність поступово зменшується, подібні явища все ж можуть відбуватися.

Довідка: Класифікація сонячних спалахів ведеться за потужністю рентгенівського випромінювання. Потужність випромінювання на орбіті Землі у 10 нановатт на квадратний метр відповідає мінімальній категорії A0.0, більш потужні спалахи позначаються буквами B, C, M і X. Кожна наступна буква означає збільшення потужності випромінювання у 10 разів.