"Український металобрухт є стратегічно важливим і обмеженим ресурсом для наших металургів. Але за останні кілька місяців його експорт зростає в геометричній прогресії, досягнувши в липні 2021 року історичного рекорду в 103 тис. тонн. Вже сьогодні метзаводи відчувають серйозний дефіцит брухту, який може викликати колапс в металургії нашої країни", – сказав він.

При цьому, за словами Панченко, сировинний експорт України – це системна проблема.

Паралельно з експортом металобрухту буде відбуватися відбувається відтік кваліфікованих кадрів з вітчизняної промисловості. Говорячи про металургію і суміжних галузях, мова йде про 5 млн українців. Всі ці підприємства входять до Федерації роботодавців України,
– підкреслив експерт

Панченко також нагадав, що більшість країн у світі намагаються захистити себе від вивозу стратегічних ресурсів, особливо на тлі ініціатив по декарбонізації промисловості.

"Металобрухт – критична сировина для декарбонізації української промисловості. Зараз спостерігається загальносвітова тенденція щодо переходу на електрометалургійну технологію, яка є більш екологічно чистою. А для неї основним ресурсом є металобрухт", – сказав він.

Експерт також нагадав, що Україна, починаючи з 2016 року, намагалася стабілізувати ситуацію із забезпеченням ломом металургів шляхом підвищення експортного мита в розмірі 58 євро за тонну.

"Спроби тарифного регулювання металургійної галузі – це не настільки ефективний підхід, як тимчасова заборона на експорт металобрухту, яка захистить українську металургію", – резюмував він.

Як повідомлялось раніше, об'єднання металургійних підприємств "Укрметалургпром" і об'єднання трубних заводів України "Укртрубопром" просять прем'єр-міністра Дениса Шмигаля тимчасово заборонити експорт металобрухту з України до 2024 року