Найбільше таких у сусідній Словаччині та на Закарпатті. 12% закарпатців, а це 155 тисяч людей - етнічні угорці. Усі вони мають так званий угорський “зелений” паспорт. Це не посвідчення громадянина, але пільги все таки дає.

“Це лише скидка. Якщо хочу подорожувати Угорщиною, то маю право 4 рази подорожувати навіть безкоштовно. Лише 10% треба платити. Якщо треба вчитися там - можу безплатно вчитися. І все. Це не є громадянство. Це є лише документ, що я угорець”, - каже ужгородець Михайло Дебрецені.

Тепер Угорщина хоче зробити ще один подарунок своїм етнічним угорцям - видавати паспорти іншого ґатунку. Подвійне громадянство для країн Євросоюзу - звична практика. На громадянство Угорщини можуть претендувати іноземці, які доведуть угорське походження та володітимуть мовою.

“Цей закон символічний. Виникає найголовніше питання - що забезпечує це громадянство для людини, яка не має постійного місця проживання в Угорщині. Чи дає право на голосування, повне коло соціального забезпечення і найголовніше - які зобов’язання бере на себе людина, отримуючи громадянство?”, - каже депутат угорського парламенту Янош Вереш.

Венеціанська комісія визнала право кожної країни підтримувати власну діаспору. Пані Ярослава мешкає в Будапешті вже майже 30 років - 20 з них очолює товариство українців в Угорщині. Каже - підтримує подвійне громадянство, вважаючи, що люди однієї національності мають бути згруповані і у такий спосіб.

“Якщо це допомога для меншин і країна пішла на це - я сприймаю серйозно. Не думаю, що це з ціллю того, щоб десь колись цих громадян використати з ціллю територіальних претензій”, - каже голова Товариства українців в Угорщині Ярослава Хортяні.

В Угорщині не розуміють, чому закон про подвійне громадянство може загрожувати національній безпеці України. Це, кажуть, лише спроба зібрати всіх угорців до купи. Закордонні угорці не отримають всіх переваг, які мають громадяни Угорщини. Важливу роль відіграє місце проживання.

“Внутрішній паспорт може отримати лише та особа, яка має місце проживання на території Угорщини. Він отримає документ з ідентифікаційним номером, але це не дає більше нічого. Автоматично закордонний паспорт не отримає, але в майбутньому матиме можливість претендувати на громадянство”, - каже заступник держсекретаря з питань національної політики Угорщини Жужанна Репаш.

Офіційну позицію щодо подвійного громадянства Україна донині ще не висловила.