При цьому Україна з експортера власної електроенергії перетвориться на транзитера, що приведе до скорочення виробництва електроенергії і падіння валютних доходів держави.

Експерти проаналізували російський проект Угоди між урядом Російської Федерації і урядом України про розширення стратегічної співпраці у галузі енергетики. В рамках угоди російська сторона пропонує спільну реалізацію інвестпроектів щодо постачання електроенергії в треті країни, зокрема з використанням вставок постійного струму. А також спільний маркетинг електроенергії в країни Балтії.

Енергосистеми України, Росії, Білорусі і країн Балтії працюють паралельно, але не синхронізовані з європейською енергосистемою. Росіяни зацікавлені встановити вставки постійного струму на кордоні України з європейськими країнами, вважають експерти.

Вартість створення таких підстанцій на порядок менше, ніж витрати на модернізацію всієї енергосистеми. При цьому будівництво займе значно менше часу, ніж модернізація національних енергооб`єктів. Українській електроенергії вже зараз дуже важко конкурувати з російською на зовнішніх ринках, оскільки Росія здатна забезпечувати дешевшим паливом і АЕС, і ТЕС.

Наочною демонстрацією цього є боротьба України і Росії за ринки Молдови, Білорусі і країн Балтії, зокрема Литви, яку Україна програє, і в майбутньому ситуація тільки посилюватиметься. Європейські компанії зацікавлені в імпорті дешевої електроенергії, і для них не має значення, де вона виробляється — в Україні або Росії. Тому вони лобіюватимуть питання транзиту дешевшої, ніж українська, російської електроенергії через вітчизняну енергосистему.