Тож шквали, смерчі, рясні зливи з грозами і без того характерні для України, чимдалі - тим ставатимуть частішими.
Микола Кульбіда (начальник Гідрометцентру МНС України): “Вони дуже тісно пов'язані з температурним режимом. Чим вищий температурний режим, чим більші запаси вологи в атмосфері, тим більша ймовірність виникнення таких явищ. Якщо в нас іде зростання температури повітря, то, зрозуміло, що кількість небезпечних явищ такого конвективного характеру в Україні, воно вже зростає, і буде зростати надалі”.
Рятувальники радять громадянам згадати стару радянську звичку - коли у сильну грозу вимикали великі електроприлади - особливо це актуально для будинків, у яких немає громовідводу, системи заземлення або стара електропроводка. Коли ж очевидно, що гроза переходить в ураган, варто перекрити газові крани, загасити вогнище у печі чи каміні. Зібрати найнеобхідніші речі: документи, продукти харчування та питну воду.
Микола Чечоткін (начальник відділу оперативно-чергової служби МНС України): “В таких випадках також необхідно закрити щільно всі двері та вікна. Якщо є можливість, то вікна, якщо є можливість заклеїти вікна клейким папером. Після закінчення стихії не виходити на вулицю, не заходити в зону руйнування, не дивитися які там наслідки, якщо ніхто не потребує вашої допомоги”.
Найнебезпечніша у грозу - блискавка. За рік вона забирає в Україні не менше сотні життів. Тож під час грози забороняється говорити по мобільному телефону. При цьому, якщо ви знаходитися на відкритому просторі, телефон варто вимкнути взагалі. Якщо негода застала вас в автомобілі, варто зачинити усі вікна, зупинитись і вимкнути мотор. Якщо сильна гроза застала вас біля річки - вийдіть з води, знайдіть якусь низину - яму чи траншею. У жодному випадку не лягайте на землю, кажуть МНСники, адже тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, тобто варто просто присісти.
Микола Чечоткін (начальник відділу оперативно-чергової служби МНС України): “Не бажано знаходитись на відкритому місці. Не ховатися під окремо стоячі дерева, в тому числі і найвищі. Якщо ти знаходишся в горах, теж необхідно уникати знаходження на якихось пагорбах. Треба, в першу чергу, позбутися, якщо є можливість, металевих предметів”.
Перечекати стихійне лихо варто наодинці - збиватися докупи, кажуть рятувальники, небезпечно. У Міністерстві радять громадянам серйозно ставитися до оголошень про стихію по місцевому радіо чи телебаченню, а відповідно і не планувати на день, коли обіцяють негоду, відпочинок на природі, дальню поїздку чи роботу на відкритій місцевості.
3 хв
Українське літо принесе багато гроз і шквалів
МНСники і метеорологи очікують чи не найекстремальнішого літа за останні кількадесят років. Якщо цьогоріч нещадно пектиме у Європі, Україні у найближчі 2,5 місяці доведеться непереливки.