Дослідження на станції "Академік Вернадський" українці ведуть із 1996 року. Вивчають в Антарктиді усе: від бактерій – до китів.

Читайте також: Науковці NASA виявили 250 метеоритів в льодовиках Антарктиди

Танення льодовиків, збільшення кількості теплолюбних пінгвінів та рослин на континенті – наслідки глобального потепління. За останні 50 років середньорічна температура в Антарктиді зросла на 4,5 градуси. Через це континент помітно зазеленів. Біолог Іван Парнікоза показав зразок тамтешньої рослинності – щучник антарктичний.

Щучник антарктичний
Щучник антарктичний

В усіх регіонах землі ми маємо сотні-тисячі видів, а в Антарктиді – тільки два. Коли ми повертаємося, ми в шоці, бо звикли до тих кольорів, а тут скільки зелені,
– розповів біолог Іван Парнікоза.

Полярники зізнаються: в Антарктиді їм бракувало сонця. Від поганого настрою рятувало одне – клімат у колективі

Умови на станції "Академік Вернадський" хороші, кажуть полярники. І це при тому, що капітального ремонту тут не проводили чверть століття, відколи Україна придбала станцію у британців за символічну суму – 1 фунт стерлінгів.

Щоправда, цього року на капітальне оновлення передбачили 15 мільйонів гривень. Ще 70 мільйонів – на антарктичні дослідження. Єдине, про що полярники поки що лише мріють – власне судно.

Свого часу антарктична станція дісталася Україні через потужний науково-дослідний флот – 36 суден. Увесь розікрали.

Класичною схемою його крадіжки була наступна: його брали в оренду, орендарі робили борги і за борги це судно арештовували в порту 3-ї країни і продавали з аукціону,
– сказав директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Половина роботи полярників в Антарктиді – дослідження Південного океану. Та поки не з’явиться судно, українці можуть повноцінно вивчати лише атмосферу і суходіл. 22 зимову експедицію науковці вважають вдалою.