І справа не втому, що Китай закликав світову спільноту бойкотувати цю подію, а у тому, що посол має бути у Києві на щорічній нараді послів, - заявляють в МЗС. Хоча, різниця у часі між цими подіями - 4 дні.

“Тут ніякої політики немає – крім того повинен відмітити, що послів країн, де не має лауреатів не запрошують, тому заздалегідь про таке запрошення наш посол знати не міг”, - каже міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

Рейси є. Станом на 8 грудня, щонайменше 10 варіантів вилетіти з Осло до Києва вже наступного дня після вручення. Окрім України, не зможуть бути присутніми на церемонії ще 18 країн. Зокрема Росія, Китай, Казахстан, Колумбія, Туніс, Пакистан, Ірак, Іран. За словами екс-міністра закордонних справ України Володимира Огризка за останні десять років такої ситуації з українським представництвом на врученні премії не траплялося.

”Навіть якщо посол відсутній в країні, це не означає що держава там не присутня. Там є співробітники посольства, які за дорученням посла виконують його функції. Це звичайно другий номер в посольстві чи радник посланник, чи перший секретар”, - екс-міністр закордонних справ України каже Володимир Огризко.

Не такими зайнятими виявились представники країн ЄС. Всі вони будуть представлені в Осло 10 грудня.

“Ми бачимо комітет премії, як авторитетний комітет. Звичайно, чи брати участь в тому чи іншому заході приймає кожна країна, але наш посол бере участь”, - каже міністр закордонних справ Естонії Урмас Пает.

Нагадаємо, Лю Сяобо отримав Нобелевську премію миру за тривалу і ненасильницьку боротьбу за права людей в Китаї. Отримати її особисто він не зможе оскільки 2008- року був засуджений до 11 років позбавлення волі за підбурювання народу проти чинної влади Китаю і перебуває за гратами. Тож премію планували вручити його дружині. Але і вона опинилася під домашнім арештом. Натомість, китайська влада закликала світову спільноту ігнорувати вручення премії миру дисиденту Лю Сяобо.