Про це йдеться у спецпроекті "Пострепорт", повідомляє програма "Схеми" (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA: Перший).

Читайте також: Журналісти виявили біля маєтку екс-міністра екології Злочевського вирубку державного лісу

Скульптуру орла із нержавіючої сталі отримав на інавгурації вартістю $600 від віце-президента США Джо Байдена. Про це стало відомо журналістам з інформації, наданої на запит "Федерації американських науковців".

Адміністрація президента України у відповідь надіслала "Схемам" письмовий перелік подарунків, отриманих Петром Порошенком на посаді голови держави, в якому вищезгадані подарунки відсутні. Очільниця Фонду президентів України Людмила Галаган також повідомила, що у них немає ані тарілки, ані скульптури орла.

За процедурою, пояснює юрист громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Цокур, Порошенко мав би протягом місяця з моменту отримання презентів передати їх до Адміністрації президента. Там, у свою чергу, мали б передати їх у Фонд президентів України, розташований у бібліотеці імені Вернадського у Києві.

Юристи також звернули увагу на вартість отриманих подарунків. Станом на вересень 2014 року – максимальна сума для подарунка, яку посадовець міг отримати, складала 625 гривень і 1218 гривень – сукупно вартість усіх подарунків за рік. Водночас сукупна вартість двох презентів від Білого дому складає $1300.

У випадку, якщо президент отримує подарунок, який вище мінімуму – це розглядається як правопорушення, пов'язане з корупцією. Суб'єкт уповноважений є НАЗК – воно і має вирішувати відповідність дарунка і порушення чи ні,
– вважає юрист Цокур.

Редакція окремо відправляла запит особисто на ім’я президента, та відповіді так і не отримала. Також, зазначають журналісти, в Україні на офіційному сайті президента не публікують дані щодо подарунків главі держави, а також не оцінюють вартості таких презентів – на відміну від інших країн.

Зокрема, у червні 2017 Петро Порошенко подарував прем’єр-міністрові Великої Британії Терезі Мей намисто. Там його оцінили у 160 фунтів стерлінгів. Мей придбала цей подарунок за власні кошти. Презенти понад 140 фунтів британським посадовцям доводиться купувати, якщо вони хочуть залишити їх собі. І ці дані публікують на офіційному сайті уряду Великої Британії.

Читайте також: Що відомо про воєнізований відділ, який незаконно сформували у Нацполіції: розслідування

У 2014 році у резиденції "Межигір’я" екс-президента-втікача Віктора Януковича знайшли велику кількість подарунків. Частина з презентів – і досі там. Серед них статуетка з написом "Від депутата Ківалова і ректора Одеського університету" та "срібний набір" із написом "сувенір від Порошенка".

Дивіться відео спецпроекту "Пострепорт" програми "Схеми"