Як Путін далі діятиме в Азовському морі: версія експерта
В Азово-Керченському регіоні Путін продовжуватиме агресію. Це не означає, що шляхом війни одразу до Маріуполя. Можна очікувати агресивних дій Росії в Чорному морі, щоб завдати шкоди нашій торгівлі.
Таку думку 24 каналу висловив дипломат, експерт "Майдану Закордонних Справ" Олександр Хара.
Читайте також: "Провокація напередодні виборів": Путін вперше відкрито прокоментував ескалацію на Азові
Москва вважає Азовське море заблокованим і не хоче йти на мінімальні поступки та змінювати баланс сил. А там у Росії – перевага. Але Путін на цьому не зупиниться. Йому потрібна дестабілізація України. Азовське море важливе з точки зору тиску перед виборами на Донецьку область. А також південні області – чорноморські порти, оскільки через них іде 80% експорту наших товарів,
– розповідає Олександр Хара.
Читайте також: Конфлікт у Азовському морі: реакція та зобов'язання світу
Як наголошує дипломат, Путін послідовно готувався до анексії Азовського моря. Це факт збройної агресії згідно з резолюцією Генасамблеї ООН №3314.
Агресія Росії в Азовському морі почалася з будівництва кримського мосту. Потім продовжилася наприкінці квітня 2018 року, коли ФСБ почало зупиняти українські та міжнародні кораблі. Далі інцидент у жовтні, коли наші броньовані катери відбили у ФСБ одне з суден. Тепер обстріл і захоплення наших військових кораблів,
– зазначає Хара.
Крім того, наголошує експерт, з боку Росії йде активна мілітаризація в Азовському морі. За чотири місяці перекинуто два прикордонні кораблі з каспійської флотилії та два нових.
Продовження агресії Росії в Азовському морі буде. Тому що реакція Заходу поки риторична. А в України немає м’язів, щоб дати по зубах. Світ живе в парадигмі, що є поодинокі проблеми між Україною та Росією. А не цілеспрямована та широкомасштабна агресія Росії в різних формах. Путін далі розділятиме українське суспільство, це було добре видно з голосування за введення воєнного стану. І Захід – тиснути на тих, хто не хоче воювати, і бачити цю масштабну агресію, не розуміючи, що ці проблеми впливатимуть на всіх них,
– наголосив Олександр Хара.
Нагадаємо, на спецзасіданні Радбезу ООН більшість членів органу не підтримали проведення засідання щодо конфлікту в Азовському морі за тим порядком денним, який пропонувала Росія – розглянути інцидент в Азовському морі та Керченській протоці як провокації з боку України. У Конгресі США також засудили протиправні дії Росії в Азовському морі. У відповідній заяві конгресмен Брайан Фіцпатрік закликав притягнути до відповідальності президента РФ Володимира Путіна та підкреслив, що "США не мають ігнорувати агресію Росії проти України". Президент США Дональд Трамп заявив, що може скасувати заплановану зустріч з російським лідером Володимиром Путіним на саміті G20 у Аргентині через інцидент із захопленням українських військових кораблів в Азовському морі.
Що сталось в Азовському морі?25 листопада Росія вдалась до відвертої агресії в Азовському морі. Прикордонний корабель РФ протаранив рейдовий буксир українських військових. При цьому командування ВМС України наголошує, що два малих броньованих артилерійських катери та рейдовий буксир ВМС ЗСУ переходили з порту Одеси до порту в Маріуполі планово та відповідно до міжнародних норм.
Росія не забарилася з реакцією. В ФСБ РФ заявили, що українські військові кораблі "неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ" і продовжили рух до Керченської протоки.
Попри це група кораблів ВМС України продовжила свій шлях до Маріуполя. Щоправда, вже під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні судна відкрили вогонь по українських кораблях, внаслідок чого 6 українських воїнів зазнали поранень. Також Росія захопила два українських судна та взяла в полон 24 українських моряків. 15 українських моряків вже заарештували в окупованому Криму.