А вперед богемську гвардію от уже два останні десятиліття незмінно веде він - величний, грізний і просто неперевершений Яромір Ягр.

У 90-му році "пінгвіни" з Піттсбурга мали на драфті право обирати аж п'ятими. В око пенсільванській команді впав молодий чеський правий форвард, і тоді ще ніхто не знав, що "Пінгвінс" витягнули свій щасливий квиток. Разом із легендою клубу Маріо Лем'є, якого Яромір називає своїм "кумиром, наставником та товаришем", Ягр приніс "Піттсбургу" два Кубки Стенлі - перші в історії клубу.

"В світі лише кілька гравців, які самі по собі представляють грізну, абсолютну силу. Ягр належить до таких. Ти не можеш його обікрасти і ти усвідомлюєш - він зараз зробить усе, що захоче" - так гру Ягра охарактеризував один із знаменитих ветеранів "Детройта".

Захисники просто з розуму сходили - в геніального чеха, здавалося, неможливо було відібрати шайбу. А техніка цього високого та потужного хокеїста просто заворожувала. 68-й номер снився суперникам у нічних жахіттях.

Яромір Ягр народився в 72-му, через 4 роки після Празької весни. Однак, можливо, хокеїст і не з'явився на світ, якби його батьки не познайомились у в'язниці, відвідуючи дідусів. Придушення демонстрацій забрало життя восьми десятків чехів. Серед них - один із дідусів Яроміра. Саме в пам'ять про події 68-го і обрав собі номер Ягр.

Він з теплотою ставиться не лише до історії, але й до сьогодення своєї країни. Після завершення професійної кар'єри обіцяє повернутися на батьківщину, зараз підтримує небагатих співвітчизників як благодійник. Поїхати грати за збірну - для нього свята справа. Й нехай не ображаються вболівальники клубів. Пріоритети він не міняє.

В 98-му в фіналі ігор у Нагано Ягр здобув, як сам вважає, найбільшу свою перемогу - олімпійське "золото". Згодом виграв ще й два чемпіонати світу, ставши перший чехом в історії, якому підкорилася легендарна "хокейна золота тріада". Голеадорські звершення - теж найкращі з-поміж усіх чеських хокеїстів. Лише за океаном Яромір закинув понад 700 шайб і віддав понад тисячу результативних передач.

Кажуть, у себе на батьківщині він настільки популярний, що якби захотів балотуватися в президенти Чехії, то переміг би без проблем. Співвітчизники просто закохані в його щиру широку усмішку. А самого Ягра важко побачити із серйозним виразом обличчя. Зуби, втрачені в льодових баталіях, Яромір вставляє миттєво. Одне з прізвиськ хокеїста - "щасливий чех".

Останні три сезони чеська легенда провела в Сибіру. Ягр грав за омський "Авангард". Хоча Кубка Гагаріна своїй російській команді Яромір не приніс, однак впродовж виступів у Континентальній хокейній лізі заробляв неймовірні гроші. Приблизно стільки ж, скільки зірка НХЛ Овєчкін. А якщо порахувати скільки чех отримав за кожну шайбу чи за кожен асист, то Ягр навіть переплюнув росіянина.

Цього літа хокейний світ здригнувся від гучної новини. "Щасливий чех" повертається в найсильнішу лігу планети. Яромір Ягр, якому в лютому виповниться вже 40, підписав контракт на один сезон із "Філадельфією". Фанати влаштували черги за атрибутикою з його прізвищем! Виробники комп'ютерних забавок кинулися переробляти вже готові варіанти, вносячи туди "зірку"! Чехія божеволіє від переживань за свого кумира!

Скажете, Ягр уже не той? Не поспішайте записувати себе в лави скептиків, бо Яромір уже стільком закрив рота! Мовчки - своєю грою. З поверненням, великий!