Відкриття сесії ПАРЄ розпочалося зі скандалу. Відомий своїми проросійськими поглядами, за які його активно критикують у рідній Чехії, президент Мілош Земан вирішив поторгувати українським Кримом. Суть його пропозиції, яку він озвучив з трибуни асамблеї Ради Європи, зводилася до двох пунктів. Перше: що Крим незаконно окупований Росією.

Цікаво, чеський президент використав для цього спеціальний дипломатичний вираз "faît accompli", тобто як доконаний факт. На підтримку своєї позиції Земан процитував колишнього президента ФРН Йоахіма Ґаука, який заявляв, що "намагання повернути Крим Україні призвело б до європейської війни".

Така вкрай дивна історична паралель з подіями 1938 року, коли Британія та Франція за спиною уряду Чехословаччини уклали Мюнхенську угоду з нацистською Німеччиною про поділ цієї країни.

Читайте також: Експерт пояснив, чому Кремль використав Земана для вкидання про Крим

Нагадаю, в історіографії ця угода ще має назву Мюнхенської змови, тому що задля "політики умиротворення" Франція та Британія дозволили Гітлеру захопити спочатку область Судети, населену переважно етнічними німцями, а згодом і всю Чехословаччину. І прем’єр Британії Невілл Чемберлен теж говорив що привіз мир своєму поколінню.

Проте все завершилося Другою світовою війною. Тому слова Земана, який сам представляє країну, яка постраждала внаслідок європейської змови, викликали таке обурення, причому навіть в його країни.

Сенат Чехії заявив, що Земан заявою щодо анексованого Криму "легітимізував агресію Росії, яка суперечить міжнародному праву". Орган прийняв резолюцію, відповідно до якої визнано, що президент завдає шкоди інтересам Чехії. Своєю чергою, прем'єр-міністр Чехії Богуслав Соботка наголосив, що заява Земана суперечить зовнішній політиці чеського уряду.

Другим пунктом промови Земана була пропозиція до України погодитися на мирову угоду з Росією. Він заявив, що це "могла би бути компенсація за Крим: у фінансовій формі чи натуральній формі, маю на увазі нафтою чи газом". Ідеї Земана були відкинуті наступного ж дня президентом Петром Порошенком, якій заявив, що Україна не торгуватиме своїми громадянами та територією.

Читайте також: Пєсков прокоментував пропозицію Земана щодо грошової компенсації за Крим

Я розмірковував над тим, кому вигідні були ініціативи Мілоша Земана. Крім очевидної відповіді – Росії, маємо визнати, що не лише їй. Погляд на те, що санкції проти Росії час зняти та повернутися до формули business as usual, тобто бізнес як завжди, розділяє великий європейський бізнес.

А з ним і чимало політиків континенту. Італія, Іспанія, Греція, Словаччина, Угорщина, Болгарія – ось лиш декілька країн ЄС, які прагнуть повернутися до нормальних відносин з росіянами. І тиск з їх боку на інші уряди Євросоюзу буде лише збільшуватися.

Тому я наполягаю, що Земан не просто політик несповна розуму, а ретранслятор ідеї, яку поки незручно виголошувати іншим лідерам. Значить, треба бути готовими до того, що ідея продати Крим Росії буде просуватися і далі.