Там для цього були всі необхідні умови - вільний продаж зброї, зловживання антидепресантами та економічна криза. Та видається, що небезпечний вірус збройної неврастенії перебрався і в Старий світ. Перші дні літа стали фатальними для кількох десятків мешканців Великої Британії та Бельгії.
У Об’єднаному королівстві шокуючий випадок стався у графстві Камбрія. 52-річний таксист Деррік Берд, який за життя ніколи не притягувався до кримінальної відповідальності та не відзначався лихими вчинками, застрелив 12 людей та поранив 25. Мотиви вбивці досі залишаються таємницею, оскільки після бійні він наклав на себе руки.
Місцем злочину стали одразу декілька населених пунктів у сільському районі графства Камбрія та дороги, які їх з’єднують. Першою жертвою таксиста став його брат-близнюк. Також Берд намагався вбити свою паралізовану матір, проте старенькій відносно пощастило - вона з пораненнями потрапила до лікарні.
Потім таксист-вбивця сів у свій Citroen та почав їздити околицями. Його жертвами ставали перші-ліпші люди. Берд зупинявся на вулиці і просив людей показати йому дорогу. Коли довірлива жертва підходила до авто, то діставала кулю.
Майкл Мюррей (водій таксі): “Я сидів тут коли це все сталося. Він пригальмував біля мене і я побачив, що він у мене цілиться. Я швидко впав на підлогу машини і залишався там до того часу, поки він не зник”.
Джон Рівс (свідок інциденту): “Бідолашного хлопчину просто розмазало по стіні. На шиї збоку і нього була величезна рана, до нього підбігли люди, щоб якось допомогти, проте з першого погляду було видно, що він мертвий”.
На пошуки злочинця кинули усі наявні поліцейські сили, проте він, здавалося, був невловимим. Лише надвечір його тіло знайшли у болоті. Жахливий злочин сколихнув усю Велику Британію. Свої співчуття родинам загиблих та поранених висловила королева Єлизавета ІІ, а глава уряду пообіцяв усю можливу допомогу.
Девід Кемерон (прем’єр-міністр Великої Британії): “Ми зробимо все, аби полегшити біль родичів від втрати близьких. Це жахливий інцидент, дійсно шокуюча ситуація. Я хочу щоб ви всі знали - увесь кабінет міністрів щиро співчуває родичам загиблих та поранених, і ми зробимо усе, аби якось полегшити біль від їхніх втрат”.
Інцидент зі стріляниною стався також і в Бельгії. Там злочинець почав стріляти прямо у будівлі міського суду Брюсселя. Його жертвами стали літня жінка-суддя та суддівський клерк.
Скоївши вбивство, зловмисник втік. Законники нарікають - система охорони Палацу юстиції не витримує жодної критики, саме тому такий інцидент і міг статися.
П’єр Брімеєр (адвокат): “Ми безліч разів наголошували на тому, що Палац юстиції не охороняється належним чином. Інциденти траплялися і раніше, проте те, що сталося зараз, сягнуло критичного рівня”.
Два, здавалося, не зв’язані між собою за масштабами та причинами інциденти, змусили європейців задуматися над питаннями про доступність зброї та психічний стан населення Старого світу. Адже попри посилення правоохоронних структур, гарантії, що чийсь сусід, одного ранку вставши з лівої ноги, не візьме до рук дробовик і не вирушить на криваве полювання, не може дати ніхто.
4 хв
Жахливі злочини зі стріляниною сталися у Британії та Бельгії
Донедавна стрілянина по живих мішенях неврівноваженими одинаками вважалася прерогативою США.