Уже традиційно 18 травня кримські татари збираються в Сімферополі на молебень та траурний мітинг. Серед тих, хто прийшов, - чимало очевидців трагедії.
Уріє Самєдінова (очевидиця депортації): “Солдати з автоматом по вагонам нас всіх загрузили, і ми 12 суток їхали, і привезли нас в Ташкенську область, місто Чирчик”.
З року в рік вимоги кримських татар не змінюються - це земля, відновлення прав депортованих, питання мови та топоніміки - проблеми, які досі залишаються невирішеними. Кримські татари неодноразово зверталися з цього приводу до світової спільноти, а цьогоріч запропонували провести під егідою міжнародних організацій спеціальний форум щодо відновлення прав депортованих.
Мустафа Джемілєв (голова Меджлісу кримсько-татарського народу): “Є указ Президента, але він не охоплює всіх проблем. Очевидно будемо говорити про необхідність скликання міжнародного форуму щодо проблеми кримськотатарського народу за участі найбільш авторитетних міжнародних організацій. Ми вже досягли згоди в цьому плані з Парламентською асамблеєю Союзу Європи, Європарламентом”.
18 травня 1944 року з Криму примусово виселили понад 190 тисяч татар. Причиною виселення називалося дезертирство та розправи над радянськими партизанами. Повертатися на півострів татари почали на початку 90-х. Сьогодні у Криму мешкає більше 200 тисяч татар, це 12 % від загальної кількості кримчан.
2 хв
Жалобний день в пам’яті кримсько-татарського народу
Близько 20 тисяч людей вшанували пам’ять жертв депортації у день 66-х роковин насильницького переселення кримських татар з території півострова.