Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами – як це було!

Кінець 1980 – початок 1990-х років – це не лише епоха політико-економічної трансформації світу. Це також роки технологічної революції, яка не оминула і нашу молоду країну.

"Алло, Іване", – перші два слова, які 1 липня 1993 року прозвучали у вітчизняній мобільній мережі. Автором першого дзвінка став тодішній президент Леонід Кравчук, який зателефонував до посла України в Німеччині Івана Піскова. Перед дзвінком Кравчук символічно перерізав телефонний провід, даючи старт технології мобільного зв'язку в Україні.

Розмова тривала недовго – лише 40 секунд. Дзвонив Кравчук з досить габаритного – за сьогоднішніми мірками – апарату "Motorolla Associate-2000" вагою близько 400 г і ціною приблизно 2000 доларів (однокімнатна квартира на околиці Києва тоді коштувала не набагато більше).

За словами тодішнього міністра зв'язку Олега Проживальського, цей перший дзвінок дозволив "продемонструвати те, що наша країна не відстає від решти світу в технологічному плані".

Щоправда, для абсолютної більшості українців у 1993 році мобільний зв'язок залишався лише мрією – лише за підключення до мережі потрібно було викласти близько 800 доларів (при середній зарплатні 25-30 доларів). Та й тарифи у 1993 році були кусючими – близько долара за хвилину вихідних дзвінків і 50 центів – за хвилину вхідних (плюс абонентна плата близько 150 доларів в місяць).

До кінця 1993 року по всій країні налічувалося 2,8 тис. абонентів – таку розкіш собі могли дозволити лише впливові люди. Однак через 10 років кількість абонентів сягла позначки у 6,5 мільйонів, а наприкінці 2015 року в країні нараховувалось 60 мільйонів активних SIM-карт (це при тому, що в країні живе менше, аніж 45 мільйонів осіб).

Мобільний телефон пішов в маси. Сьогодні його у своєму портфелі носять вже не тільки міністри, банкіри, але й школярі з пенсіонерами. Сьогодні він не розкіш, а засіб для спілкування, який кардинально змінив стиль життя пересічного українця.

Ми все ж таки вірили, що за мобільними технологіями – майбутнє. Як бачите, ми не помилилися,
– зазначив перший міністр зв'язку України Олег Проживальський.

Читайте також: 1992 – рік усвідомлення своєї державності та незалежності

Редакція "24" вітає усіх з прийдешнім Днем Незалежності!