В Україні з'явилося чимало ініціатив, які працюють над унікальними розробками, що можуть допомогти ЗСУ у виконанні завдань. Саме про українських винахідників та їхні вироби 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot розповідає у новому спецпроєкті – Brave Inventors.
Читайте також Найшвидша та найтихіша "пташка": як підтримати розробників Punisher на платформі Brave Inventors
Як проєкт Brave Inventors допомагає створенню українських комплексів "Хрущ": дивіться інтерв'ю з Олексієм Олексюком
Для ЗСУ вкрай важлива підтримка у багатьох речах, але одним з найпоширеніших запитів є дрони. Саме тому українські військові інженери розробляють унікальні вітчизняні БпЛА, які стають чудовою альтернативною західним аналогам.
Сьогодні ми познайомимо вас з Олексієм Олексюком – молодшим лейтенантом, офіцером управління артилерії 67 окремої механізованої бригади ДУК. Представники цього формування створили безпілотний авіаційний комплекс (БпАК) "Хрущ", призначений для виконання спеціальних операцій як на передовій, так і в тилу окупантів.
"Хрущі", які гудітимуть над ворогом
Концепція цього винаходу доволі унікальна для нашої країни. "Хрущ" – це не стандартний безпілотний літальний апарат, а фактично дует дрона-носія та камікадзе. Ці дві системи працюють як один механізм.
Задум створити такий комплекс з'явився у бійців, які працюють безпосередньо на передовій з різними типами БпЛА.
Ми перебуваємо на лінії розмежування, і сигнал не завжди доходить від оператора до дрона, тож треба було придумати, як його покращити. У нас виникла ідея використати ще один безпілотник, на якому розмістили ретранслятор. Таким чином ми змогли покращити сигнал та збільшити дистанцію роботи ударної системи,
– розповів офіцер управління артилерії 67 ОМБр Олексій Олексюк.
Українські військові розробили унікальний комплекс "Хрущ" / Фото 67 ОМБр ДУК
Над розробкою комплексу працювала ціла команда винахідників. Молодший лейтенант Олексюк у проєкті виконує обов'язки проджект-менеджера, тобто координує роботу фахівців та відповідає за реалізацію ініціативи. А конструкцію апарата створив інженер з позивним "Хрущ" – саме на його честь і назвали винахід.
Це дуже класна українська назва, яка не перекладається російською. І сам тип літака за звуком також нагадує політ хруща, тож будемо запускати наших "Хрущів,
– сказав офіцер управління артилерії 67 ОМБр.
Таке найменування припало до душі команді, адже викликає багато позитивних асоціацій, зокрема з віршем Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати…". Військові навіть створюють свої інтерпретації поезії, які перегукуються з сучасними реаліями, і переконані, що українські "Хрущі" завдадуть чимало клопоту російським загарбникам.
Ефективна пара: принцип дії БпАК "Хрущ"
БпАК "Хрущ" складається з пульту управління та 2 дронів – носія та ударного, які працюють у парі. Перший підіймає на борту свого "колегу" з боєприпасом. При наближенні до цілі дрон-камікадзе від'єднується від носія та знищує потрібний об'єкт.
БпАК "Хрущ" об'єднує дрон-камікадзе та носій до нього / Графіка Brave Inventors
Система створена таким чином, що ударна "пташка" може виконувати бойові завдання і самостійно – без дрона-носія. Причому якщо переважно схожі моделі БпЛА відправляють у політ за допомогою пускової станції чи інших спеціальних установок, то бойового "Хруща" помічник оператора може запустити з окопа просто з руки.
"Однак є суттєва різниця між тим, щоб підняти його вручну чи на носію. У другому випадку дрону-камікадзе не потрібно витрачати запас батареї для набору висоти. Загалом це складна система, яка працює для того, щоб збільшити дистанцію роботи. А основна ідея полягає у тому, щоб не просто підняти дрон, а ще й посилити сигнал, – пояснив офіцер управління артилерії 67 ОМБр Олексій Олексюк.
Річ у тому, що на певній відстані від цілі, наприклад, через географічні особливості локації може зникнути відеозв'язок з ударним дроном. А оператору БпЛА дуже важливо бачити місцевість, аби за потреби відкоригувати політ та навести "пташку" на потрібний об'єкт. У такому випадку і приходить на допомогу дрон-носій.
Цей апарат оснащений ретранслятором, який може передавати якісніший сигнал. Відповідно, у нас є більше часу для того, щоб прицілитися та знищити мішень,
– додав Олексюк.
Переваги БпАК "Хрущ": як розробники поєднали сучасні технології з доступними матеріалами
Загалом "Хрущ" – це доволі технологічна річ. Розробники змогли "запакувати" його різноманітними запобіжниками й компонентами, які допомагають апарату самостійно орієнтуватися у просторі, запамʼятовувати траєкторію свого польоту і дистанційно зводити боєприпас. Зокрема, як розповідає Юрій, інженер з команди розробників БпАК, велику роль у роботі системи відіграють засоби електронної стабілізації.
Юрій – один з розробників БпАК "Хрущ" / Скриншот з відео 24 Каналу
Польотний контролер налаштований так, що коли я відпускаю ручки керування або коли зникає зв'язок, дрон буде утримувати той курс, яким йшов при утриманні цілі. Тобто мені достатньо на певній висоті спрямувати літак у піке і зафіксувати ціль таким чином, аби вона була у центрі кадру. Після цього апарат ще 100 метрів пролетить саме туди, куди потрібно, і жоден вітер йому не завадить,
– зазначив Юрій.
Особливої уваги заслуговує те, що при такій високій технологічності виробникам вдалося звести вартість виготовлення дронів до мінімуму. Адже засоби для створення комплексу можна знайти у будь-якому будівельному магазині.
Зокрема, для виробництва "Хруща" розробники використовують пінопласт, фанеру, спеціальні плівки та клейонки. А роз'ємом для бойової частини слугує ПВХ-труба. При цьому кожна деталь апарата виготовляється з особливою ретельністю та відповідно до вимог аеродинаміки, адже інакше неможливо забезпечити надійність виконання місій.
Ударний дрон виробляють з простих матеріалів / Скриншот з відео 24 Каналу
Конструктивна простота та помірна вартість матеріалів – це ще не всі переваги "Хруща". Ще один момент, який дуже важливий в умовах війни, – такі дрони можна скласти відносно швидко.
Якщо всі компоненти є на столі, ми збираємо літак за 4 години. Плюс потрібно ще 2 години, щоб поставити всю електроніку,
– додав офіцер управління артилерії 67 ОМБр Олексій Олексюк.
"Хрущ" може вражати різноманітні цілі на полі бою та в тилу ворога
Розробники постійно удосконалюють свій винахід. Зокрема, команда працює над створенням вже 6 прототипу ударного дрона. Його конструкцію перероблюють для того, аби апарат був легшим, компактнішим та ніс більшу корисну вагу, тобто бойову частину.
Наразі у нас є 2 типи ударних дронів, які працюють на відстані 10 та 20 кілометрів. На 10 кілометрів апарат несе бойовий заряд вагою 1,5 кілограма, на 20 кілометрів – 2,7 кілограма,
– повідомив офіцер управління артилерії 67 ОМБр Олексій Олексюк.
"Хрущ" може вражати різноманітні цілі – від важкої бронетехніки до укріплених позицій окупантів / Фото з фейсбука Олексія Олексюка
"Хрущ" здатен виконувати доволі широкий спектр завдань на полі бою. У залежності від цілі, на дрон-камікадзе може кріпитися один з 3 типів зарядів:
- Кумулятивно-осколочний. Такий боєприпас використовують для знищення броньованої техніки, зокрема БТР та МТ-ЛБ, а також легкого транспорту, бензовозів тощо.
- Кумулятивний. Його застосовують для ударів по важкій техніці ворога, у тому числі по танках.
- Термобаричний. Ці боєприпаси допомагають вражати опорні та спостережні пункти, а також будь-які інші закриті приміщення, де є скупчення живої сили противника.
Важливо, що російські окупанти до останньої миті не знатимуть, що до них летить такий "привіт" від українських захисників, адже дрон-камікадзе дуже тихий.
На відстані 200 – 300 метрів ви його не побачите і не почуєте. Адже це не квадрокоптер чи автокоптер, які чутно на великій дистанції. А коли вороги помітять "Хруща", то буде вже пізно,
– наголосив Олексій Олексюк.
Опанувати керування "Хрущем" можна за 10 годин
Ще одна перевага безпілотного авіаційного комплексу "Хрущ" полягає у тому, що керування ним не потребує тривалої підготовки. Втім, це не означає, що користуватися системою можуть абсолютно всі. Досвід пілотування дрона все ж таки потрібен.
Якщо людина вміє керувати БпЛА, то 10 годин буде достатньо, щоб опанувати цей пристрій на симуляторі – і можна виїжджати на бойовий виліт. Адже все, що необхідно, – це просто підняти борт, задати йому курс і тримати,
– пояснив офіцер управління артилерії 67 ОМБр.
Навчитися керувати "Хрущем" можна за 10 годин / Фото з фейсбука Олексія Олексюка
За словами Олексюка, найскладніше – це зафіксувати ціль та спрямувати дрон у піке. А далі потрібно просто довести "пташку" до об'єкта, який потрібно вразити.
Ціна життя бійця
"Хрущ" – це потужний і водночас доволі бюджетний комплекс. За словами розробників, без оподаткування та логістики собівартість дрона, який працює на 10 кілометрів, становить 1,5 тисячі доларів, а на 20 кілометрів – 2 тисячі доларів. Втім, ця ціна є базовою і може збільшуватися при встановленні додаткових компонентів.
Серійне виробництво БпАК "Хрущ" може врятувати багато життів / Скриншот з відео 24 Каналу
Головна місія "Хруща" полягає у тому, що він фактично здатен працювати на передовій, заміняючи виходи військових у небезпечну зону.
Зараз я можу сказати, скільки коштує життя бійця – 2 тисячі доларів. Якщо у вас є ця сума, то ви рятуєте військового, тому замість нього на виконання завдання летить дрон. А коли безпілотник влучає у ворога – це як мінімум ефективно, а як максимум – серйозний психологічний тиск на противника. Він буде багато разів думати, чи йому треба наступати, чи краще здатися у полон,
– сказав офіцер управління артилерії 67 ОМБр Олексій Олексюк.
За його словами, наявність дронів могла б врятувати багато життів на фронті. Однак проблема полягає у тому, що ЗСУ потрібна дуже велика кількість безпілотників, адже втратити БпЛА можна усього за 10 хвилин. А за тиждень в хід може піти до сотні дронів.
"Хрущ" і дрон-носій до нього можуть стати великою підтримкою для українських воїнів. Для початку розробникам потрібно 2 мільйони доларів, щоб створити першу тисячу таких комплексів. А з новими потужностями виробництва велика кількість дронів дійсно може змінити хід гри й обов’язково привести Україну до перемоги.