Кошкіна: Здрастуйте, Арсен Борисович. Скільки ви ще на посаді опрацюєте?

Аваков: Добрий вечір. Скільки долею належить. Ці стільці міністерські, вони такі як і будь-які інші стільці в цьому житті. Треба бути завжди готовим будь-якої миті йти. Тому що посади - це лише короткий проміжок часу, у довгому потоці нашого життя.

Кошкіна: У світлі відставки Наливайченка багато хто заговорив про те що президенту зараз необхідно консолідувати силовиків під своїм початком і якщо це так, якщо ця гіпотеза вірна, то ви наступний?

Аваков: Процес змін йде. В рамках цього процесу я щось можу, я щось роблю. Якщо я не можу або не годжуся для цієї мети - мене на цьому стільці немає. З'являється інший міністр внутрішніх справ, або будь-який інший міністр. Нормальний процес. Я не можу сказати, що я відчуваю себе комфортно, це апріорі не може бути комфортна посадапо тій причині, що міністр внутрішніх справ, в тій країні, в якій ми зараз живемо в такий період часу – це взагалі не цукерка, але поки я знаю що робити, я мотивований робити свою роботу.

Кошкіна: Ви обговорювали з президентом цю ситуацію, коли депутати "БПП" виступають за Вашу відставку?

Аваков: Ні, не обговорював.

Кошкіна: Але це означає, що президент незадоволений Вашою роботою, а не депутати від "БПП"?

Аваков: Це означає, що президенту варто розібратися зі своєю фракцією, хто там і чим незадоволений. А у мене є свої функції роботи, тому, якщо б я орієнтувався на фракції, я б ніколи не йшов на ці роботи. Я не можу орієнтуватися на настрої або "хотілки". Коаліція це об'єднання депутатських фракцій, раз. З іншого боку, коаліція – це відображення виборного процесу, за який люди проголосували на виборах, два.

Так я віддаю перевагу все-таки орієнтуватися на настрої людей, а не на настрій депутатів у фракціях. Тобто, я хочу Вам сказати, що я так собі думаю, що про мене будуть судити не тому, як я вгадав настрій в якийсь момент засідання депутатської фракції або декількох депутатів, а тому що я зумів зробити. У якийсь момент часу, я допускаю, депутати будуть мене не любити. Допускаю.

Я знаю, що в ситуації, якій ми знаходимося, влада непопулярна. Але я не збираюся називати поіменно, а збираюся робити свою справу. У мене стоїть досить непросте завдання. Я намагаюся його реалізовувати. При цьому я можу не сподобатися депутатам. Це нормальний процес. При цьому депутати можуть взяти відповідальність і відсторонити міністра. Це нормально, але хай тоді пояснюють ...

Кошкіна: Почекайте, ви в одному з недавніх інтерв'ю говорили про те, що в Блоці Петра Порошенка присутня велика кількість депутатів, яких завели Фірташ і Льовочкін.

Аваков: Є таке.

Кошкіна: Фірташ зараз проходить по декількох афер, пов'язаних з компаніям Остхем. Льовочкіна ви намагаєтеся викликати на допити у справі про вбивство колишнього депутата Калашникова. Льовочкін на допити не з'являється. Вам не здається, що це замкнуте коло? Що маючи таке лобі в парламенті...

Аваков: Пан Льовочкін - глава адміністрації президента Януковича протягом 4 років - головний майстер і ляльковод всіх інтриг, всіх схем сім'ї. З високим чуттям. Комбінаторика розуму. Відчувши після розгону першого майдану ситуацію в країні, зумів позиціювати себе в засобах масової інформації, якими він володіє. Завдяки тим зв'язкам, які у нього є в суспільстві. На сьогоднішній день замість того, щоб сидіти у в'язниці, він сидить у парламенті і знаходить в собі нахабство через броні депутатського мандата атакувати всіх людей, які робили протистояння його адміністрації, Януковичу, йому особисто. Чия це недоробка? Це недопрацювання тієї системи, членом якої є і я. Але це також і сприйняття суспільства. Як ми цю ситуацію сприймаємо. Мільйони людей дивляться телеканал Інтер і слухають ті маніпуляції, які робить Льовочкін.

Кошкіна: Янукович зберігає вплив на Льовочкіна?

Аваков: Ні. Швидше за все Льовочкін пов'язаний з Фірташем і впливає на Януковича і використовує ті ж схеми.

Кошкіна: Говорячи про розслідування групи компаній Остхем. Хто-небудь з цих високопоставлених особистостей, які проходять у справі безпосередньо, давав показання на Фірташа особисто?

Аваков: Ні, таких свідчень немає. Я з вами не буду обговорювати зміст кримінальної справи. Але я вам скажу про ключові моменти, про які ми можемо говорити публічно. Отже створили схему, де 5,8 мільярдів гривень не заплатили державі. Ну це приблизно майже бюджет Національної гвардії за рік. Хороші гроші.

Ми почали розслідування. В рамках цього ми зробили дуже незручні речі. Ми заарештували газ, який належав групі цих компаній. І ми заарештували 96 об'єктів, які належали групі цієї компанії. І ще близько 100 знаходиться в черзі. Йде процедура арешту. Ще земельні ділянки і так далі. Я намагаюся в рамках делегованих мені повноважень забезпечити інтереси держави. Не так, щоб гроші вискочили. Клієнт через кордон просочився, втік. І всі кажуть: "Які погані люди, але ви їх, як завжди, відпустили". І раптом несподівано для них, для всіх прищемили хвіст цієї олігархічної ситуації і забезпечили свої гроші державні. Тепер у нас є вибір.

Кошкіна: Але вони заблоковані.

Аваков: У нас є вибір. Ті, хто винен державі з цієї шахрайської схеми, віддадуть гроші. Це дуже хороший варіант. Нам дуже потрібні зараз гроші. Нам дуже потрібні ці 5,8 мільярдів. Або ми заберемо це майно. Реалізуємо його і отримаємо свої гроші назад.

Кошкіна: Знаючи Фірташа, я дуже сумніваюся, що він віддасть вам гроші.

Аваков: Ми зараз в тій ситуації: коли подобається - не подобається, спи, моя красуня. Ми будемо забирати майно. Ці активи коштують грошей. На даний момент, крім компаній групи Отсхем, я нагадаю легендарну справу про 11 мільярдів кубів газу, щодо яких раптом несподівано, з приходом Януковича, НАК Нафтогаз змінила позицію в Стокгольмському арбітражі.

Кошкіна: Ви розслідуєте цю справу? Є розуміння, чому змінилася позиція на протилежну?

Аваков: Два тижні тому ця справа мала місце. Потім цю справу у нас забрала генеральна прокуратура. Потім вона в генеральній прокуратурі лежала. Потім вона там закривалася, тому що не було підстав переслідувати.

Кошкіна: Хто її закривав, дозвольте?

Аваков: У нас прокурори змінюються дуже часто.

Кошкіна: Ви маєте на увазі нинішнього генерального прокурора?

Аваков: Попередні.

Кошкіна: Це було при попередньому або при нинішньому?

Аваков: При попередньому. Місяць тому ми знайшли аргументи і підстави.

Кошкіна: Вже Шокін був?

Аваков: Так. Коли ми відновили це розслідування вже в МВС, отримавши досить багато вже нових підстав для того, щоб розслідувати далі. Ми отримали нові свідоцтва в тому числі іноземних юристів, які нам показали, що була, м'яко кажучи, невмотивована позиція зміни представника НАК "Нафтогаз України" в Стокгольмському арбітражі. І ця помилка коштувала, ну, мінімум 70 мільярдів гривень.

Кошкіна: Хто у вас зараз підозрюваний у цій справі?

Аваков: А все ті ж. Це все та ж компанія. Це той же НАК "Нафтогаз", ДК "Газ України" тощо. І я публічно кажу, що прокачування через підставні фірми колосальної кількості грошей в тому числі через офшорні компанії, в тому числі для викупу земельних ділянок, яких не існує. У тому числі підряди, які завищені в рази. Це все відомо.

Але важливо розуміти, що у мене ж немає мети посадити до в'язниці Фірташа чи зробити йому неприємно. У мене є мета повернути 5,8 мільярдів по одній справі державі. 11 мільярдів кубів газу, по-іншій. Мені здається, що там не тільки 11 мільярдів було.

Там ще був штраф 1,1 мільярда, який Україна заплатила Фірташу. Неустоечку. Тихенько. 12,1 млрд кубів газу. На хвилиночку. Нам би цих мільярдів кубів газу вистачило пройти велику кількість зими.

Більше — дивіться в інтерв'ю.