Про це пише аналітик Atlantic Council Джеймс Койл.

Читайте також: Філарет зробив важливу заяву про автокефалію церкви

Автор статті нагадує, що 17 квітня, під час офіційного візиту до Стамбула Порошенко зустрівся з патріархом Варфоломієм. Двоє лідерів провели семигодинні обговорення за зачиненими дверима перед тим, як Президент оголосив, що "Україна як ніколи близька до створення своєї Єдиної Православної Церкви". Щоправда, Порошенко відмовився розкривати деталі домовленостей із Вселенським патріархом. Опозиційні депутати стверджують, що зусилля Порошенка – це "передвиборча шарада", йдеться далі. Хоча електоральна політика могла вплинути на точний час проведення переговорів у Стамбулі, але вони є кульмінацією багаторічних зусиль щодо визнання Київського патріархату, зауважує експерт.

Щодо суспільної підримки такої ініціативи, то в межах України Київський патріархат явно перемагає. За даними Центру Разумкова, серед 27,8 мільйонів українських прихожан православних церков вірність УПЦ КП зросла із 12 відсотків у 2000 році до 25 відсотків у 2016 році. Неоголошена війна з Росією змусила людей обирати між церквами, в чому не було необхідності до 2014 року.

Як і очікувалося, пропозиція про незалежність від Московського патріархату наштовхується на жорсткий опір з боку московської церкви. Там вказують, що Москва приєднала Київську митрополію у 1686 році, тому українські духовні особи перебувають під владою Москви, а не Константинополя. Таким чином, Вселенський патріарх Варфоломій не має повноважень надавати Україні незалежний статус, йдеться у публікації.

Архієпископ Євстратій відхиляє ці аргументи. Він стверджує, що "анексія" 1686-го року була досягнута шляхом застосування сили, що вже є порушенням канонічного права. На своїй сторінці у Facebook він написав, що Вселенський патріарх дав автокефалію в односторонньому порядку православним церквам в Естонії у 1996 році, Болгарії у 1998 році, а Чехії та Словаччині у 2014 році. Таким чином, "практика надання Томоса (офіційна церковна декларація) про автокефалію Константинополя у ХІХ і ХХ століттях підтверджує, що тільки Вселенський Патріархат ухвалює це рішення без необхідності попередніх угод з іншими Церквами".

Читайте також: За автокефалію ще треба буде заплатити, – експерт

За тим, що відбувається серед різних православних громад в Україні, варто спостерігати, оскільки це впливає на питання державного суверенітету, впливу Москви та церковної легітимності конгрегацій. Проте, дедлайн Порошенка щодо створення Єдиної помісної церкви може бути поспішним,
– вважає Койл.

Щоб уникнути затвердження рішення про автокефалію, Вселенський патріарх два роки тому направив питання щодо її надання дослідницькій групі. Без додаткових знань про предмет обговорень між патріархом Варфоломієм та Порошенком неможливо стверджувати, яке рішення ухвалить архієпископ Константинополя, робить висновок експерт.

Нагадаємо, Верховна Рада 19 квітня схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві. Вселенський Патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській православній церкві.

Більш детально про надання автокефалії Українській єдиній помісній церкві читайте в матеріалі: Єдина помісна церква: про переваги і проблеми української автокефалії