Про це свідчать дані першого перепису притулків для тварин, який провів український центр вивчення громадської думки "Соціоінформ" на замовлення найбільшого українського виробника харчування для котів та собак Kormotech, що у 2022 році заснував національну ініціативу Save Pets of Ukraine.

Читайте також Українські виробники зоотоварів об'єдналися, щоб підтримати економіку

Головні потреби українських притулків для собак та котів

Дослідження було ініційовано з метою оцифрувати масштаб катастрофічного впливу на життя тварин, спричинений повномасштабним вторгненням. Завдяки перепису вдалося створити базу організацій та волонтерів, які опікуються покинутими собаками та котами, а також визначити нагальні потреби.

В ході дослідження було проведено 14 глибинних інтерв’ю з представниками притулків, стерилізаційних центрів та зооволонтерів як у прифронтових областях, так і в тилу.

Згідно з даними перепису, внаслідок війни в Україні кількість тварин в притулках та на утриманні зооволонтерів стрімко зросла:

  • на 20 – 30% у тилових областях,
  • на 60% у зооволонтерів,
  • на 100% і більше у притулках прифронтових областей.

Більшість тварин, яким надано притулок у час повномасштабної війни, – домашні, усіх їх покинули господарі при евакуації.

 в Україні кількість тварин в притулках та на утриманні зооволонтерів стрімко зросла
В Україні кількість тварин в притулках та на утриманні зооволонтерів стрімко зросла / Фото Kormotech

Водночас притулки зіштовхнулись зі значним браком ресурсів. Їхнє основне джерело допомоги – пожертви українців – знизилось через масову міграцію та падіння рівня доходів. Зараз головними потребами притулків є:

  • корм,
  • ветеринарна підтримка,
  • ліки.

Окрім цього, взимку актуалізувалась проблема вартості опалення та часті вимкнення електроенергії, яка живить водопостачання, обігрів, роботу холодильників.

Актуальними проблемами також є:

  • зниження частки адопції тварин,
  • брак персоналу у притулках,
  • розширення притулків,
  • необхідність ремонту чи побудови вольєрів.

А на прифронтових територіях гостро стоять питання руйнувань, необхідності евакуювати притулок, труднощі з закупівлею та доставкою кормів та ліків.


Притулкам щодня необхідно 4 868 кілограмів корму для котів / Фото Kormotech

У розв'язанні цих проблем притулки та зооволонтери покладаються на громадськість, зоозахисні організації та благодійні фонди, волонтерів, а також бізнес. Цікаво, що торік до підтримки притулків більш активно долучились іноземні організації, зокрема, у питаннях матеріального забезпечення, поставок кормів та прилаштування тварин.

Ініціатива Save Pets of Ukraine долучається до забезпечення притулків їжею

Виходячи з добової норми споживання корму (300 грамів для собак та 250 грамів для котів), притулкам та зооволонтерам щодня необхідно 7 740 кілограмів корму для собак та 4 868 кілограмів – для котів. В рік це приблизно 2 825 тонн корму для собак та 1 777 тонн – для котів.

Щоб допомогти притулкам та волонтерам, з березня 2022 року по січень 2023 року ініціатива Save Pets of Ukraine розподілила між ними майже 1000 тонн корму. Це – чверть загальнонаціональної потреби. З них 20% надано компанією Kormotech, решта надійшла від партнера ініціативи – благодійного фонду U-Hearts та іноземних донорів.

Маючи цифри річної потреби у кормі та розуміючи інші проблеми притулків, Save Pets of Ukraine планує ще ефективніше та системно залучати цільову допомогу. Зокрема, ініціатива вже надає притулкам генератори та обігрівачі, а також вакцини, медичні препарати, клітки, переноски для транспортування та інше.


Save Pets of Ukraine запустив програму патронажу / Фото Kormotech

У січні 2023 року ініціатива Save Pets of Ukraine запустила пілотну програму патронажу притулків. Кінцевою метою програми є прилаштування тварин у сім’ї, тому після 2 місяців патронажу тваринам будуть шукати нових власників разом з ініціативою Adopt Pets of Ukraine. Наразі відомо про 57 підопічних тварин із чотирьох притулків (Охтирка, Трускавець, Київ, Горішні Плавні).

Чотирилапі у патронажі отримують корм, переноски чи клітки для транспортування, повідки та нашийники для собак, вакцину для імунізації, чіп, паспорт, препарати для зовнішньої й внутрішньої обробки від паразитів, послуги стерилізації у партнерській клініці.

Після успішного завершення пілотного проєкту, Save Pets of Ukraine планує масштабувати програму патронажу до 50 притулків.