До введення змін ті бійці, які служать в зоні ведення бойових дій отримували додаткові виплати до зарплатні у розмірі 100 тисяч гривень. Наразі коло людей, які отримують ці виплати зменшилося до тих військовослужбовців, які служать на першій лінії фронту.

До теми Кабмін змінив правила оподаткування доходу військових

Ті бійці, які служать не в офіційній зоні ведення бойових дій наразі не отримують додаткових 30 тисяч. Хоча розмір основної зарплатні усіх військовослужбовців дещо збільшився, кінцева сума, яку отримує боєць, буде значно меншою.

Чому нарахування виплат змінили

Як повідомили у Міноборони, такі зміни були введені у першу чергу для досягнення справедливості. Питання заощадження були тільки на другому місці, запевнив міністр оборони Олексій Резніков.

Проте у справедливості такого розподілу винагород є нюанс, розповів 24 Каналу юрист Олександр Золотухін.

Олександр Золотухін

Юрист, член Національної асоціації адвокатів України

Виплати у розмірі 50 тисяч гривень надаються не лише у випадку виконання бойових завдань, а можуть також бути закріплені за певним управлінням. Тобто, військовий може, наприклад, проходити службу у Києві, але при цьому отримувати додаткову винагороду у розмірі 50 тисяч гривень. У цей момент інші військові можуть бути значно ближче до фронту і при цьому отримувати лише базову зарплатню.

Що стосується виплат в 30 тисяч гривень, то вони надаються тим бійцям, які проходять службу на територіях, включених до районів ведення бойових дій, які щомісяця визначає Головнокомандувач. Тобто, ті військові, які живуть в польових умовах, але не на територіях, що офіційно є зонами бойових дій, не отримують винагороди.

Деякі території, які не визначені останнім наказом Головнокомандувача, але межують з Росією та постійно обстрілюються ворогом. Так відбувається, наприклад, у Вовчанській територіальній громаді,
– каже офіцер юридичної служби ЗСУ, що вирішив зберегти анонімність.

При цьому, винагороду в 100 тисяч гривень отримують лише ті військові, що знаходяться на першій лінії. Ті бійці, що знаходяться на другій лінії та подають на передову забезпечення, уже не отримують цієї винагороди, хоча подекуди можуть ризикувати життям навіть сильніше.

Як визначаються райони ведення бойових дій

Райони ведення бойових дій щомісяця визначаються наказом Головнокомандувача. В останньому наказі від 17 березня до таких районів було віднесено більше територіальних громад. Однак, і на цей раз багато територій, які прилягають кордону з Росією та обстрілюються ворогом, не було включено до переліку.

Логіка призначення додаткових виплат

Згідно із наказом Міноборони, починаючи з лютого цього року було впроваджено нові умови призначення доплат військовослужбовцям.

Доплата у розмірі 100 000 гривень

Призначається тим захисникам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони:

 • під час ведення бойових дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;
 • у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника;
 • із здійснення польотів у районах ведення воєнних (бойових) дій, ведення повітряного бою;
 • у районах ведення воєнних (бойових) дій з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії;
 • на території противника (в тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях);
 • з вогневого ураження повітряних (морських) цілей противника;
 • з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
 • кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування);
 • у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів;
 • з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об’єкти, що охороняються, звільнення таких об’єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;

Доплата 50000 гривень

Призначається військовим, які виконують бойові завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових дій).

Доплата 30000 гривень

Цю винагороду отримують військовослужбовці, які виконують бойові завдання згідно з наказами:

 • у складі діючих угруповань військ Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України;
 • з протиповітряного прикриття та наземної оборони об’єктів критичної інфраструктури згідно з бойовими розпорядженнями;
 • із всебічного забезпечення діючих угруповань військ Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних дій згідно з бойовими розпорядженнями.
 • військовослужбовцям, які в установленому законодавством порядку відряджені до складу військових адміністрацій у районах ведення воєнних дій для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.

Військовим можуть повернути виплати

 • Проєкт закону №9071 пропонується повернути надбавки військовим, поліціянтам та рятувальникам у тилу. Наразі він знаходиться на розгляді у Верховній Раді.
 • Задля збільшення виплат військовослужбовцям автори законопроєкту пропонують встановити "стелю" зарплат для працівників бюджетних установ на рівні десяти розмірів мінімальної заробітної плати, тобто 67 тисяч гривень.