Хто може купити страховий стаж

Торік Верховна Рада прийняла законопроєкт № 7649 Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні.

Читайте також Як підтвердити стаж за кордоном, якщо ваша трудова книжка втрачена

Це означає, що треті особи можуть докупити страховий стаж, якого не вистачає для виходу на пенсію. Однак, дані про цю особу мають бути наявні в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку, інакше докупити стаж не вдасться.

Скільки коштує страховий стаж

Вартість року страхового стажу прив’язана до мінімального розміру ЄСВ, який залежить від мінімальної зарплати. Оскільки мінімальна зарплатня у 2023 році становить 6 700 гривень, то ЄСВ становить 1 474 гривні.

Розрахунок страхового стажу:

  • Страховий внесок ЄСВ треба помножити на коефіцієнт вартості компенсації та на кількість місяців, яких не вистачає.
  • За один рік пенсії коефіцієнт — 2, за два роки — 1,8, за три — 1,6 тощо.
  • Мінімальний розмір внеску за 1 місяць страхового стажу за договором про добровільну участь (за купівлі страхового стажу) становить 2 860 гривень з 1 січня та 2 948 гривень з 1 жовтня.
  • Якщо додати, то за рік сума складе 34 320 або 35 376 гривень відповідно.
  • Відповідно, якщо ви захочете придбати 3 роки стажу, то це коштуватиме 100 тисяч гривень.

Як виплачувати ЄСВ

Виплату можна здійснити за раз, а можна розбити помісячно. Якщо укласти договір терміном на рік, то сума виплати становитиме 1 430 гривень на місяць.

Якщо ж робити одноразовий внесок, то виплата здійснюється 10 днів із моменту підписання договору, сума стажу буде множитися на коефіцієнт 2.

Вихід на пенсію у 2023 році

Цьогоріч українці, які не мають у 60 років достатньо страхового стажу, зможуть піти на пенсію у 63 роки за умови наявності стажу не менше ніж 20 років.

Українці, страховий стаж яких буде від 15 до 20 років, зможуть почати отримувати виплати від держави у 65 років.

Якщо хтось матиме менш ніж 15 років стажу, то по досягненню 65 років, замість пенсії зможе отримувати соціальну допомогу від держави.