Перерахування від МВФ

Шевченко відмітив, що нині вже є рішення Ради виконавчих директорів МВФ, стосовно виділення Україні СПЗ, однак ще має відбутись голосування Ради керуючих Фонду, згідно з алгоритмом ухвалення рішень у Фонді. Україна може отримати СПЗ, що дорівнюватимуть 2,73 мільярда доларів відповідно до квоти країни.

До теми Дуже потрібні гроші: чи отримає Україна транш МВФ перед піковими виплатами боргу

Що таке СПЗ

Спеціальні права запозичення (СПЗ) – резервний та платіжний засіб, що емітується МВФ та існує лише в безготівковій формі у вигляді записів на банківських рахунках.
Дані з Вікіпедії

На що спрямують кошти від МВФ

Під час пресбрифінгу очільника НБУ запитали й про те, куди Україна спрямує кошти, після їх отримання. Шевченко зазначив, що наразі Нацбанк виконує функції банку-депозитарію. І тільки після зарахування цих коштів центробанк готовий долучитися до дискусії з Міністерством фінансів про майбутній розподіл їх між бюджетом і золото-валютними резервами регулятора.

Читайте також Україна отримає другий транш від ЄС: назвали основну вимогу

Співпраця з МВФ

У НБУ підкреслили, що для регулятора головна не форма співпраці, а реформи та дешеве фінансування від МВФ.

Головне – не форма реалізації: подовження програми чи нова програма. Головне — реформи і дешеве фінансування Фонду. Структурні маяки, визначені МВФ, переходять із програми в програму. Тож, варто сконцентруватися на їх виконанні,
– поділився Шевченко.

Як підкреслив Шевченко, основним припущенням, яке правління НБУ бере до уваги, залишається подовження співпраці з МВФ.

Ризики, через гальмування виконання угоди з МВФ

Загалом, регулятор очікує на прогрес у перемовинах України з МВФ. У НБУ відмітили й те, тривале гальмування у виконанні угоди про співпрацю з МВФ створює ризики для фінансування дефіциту державного бюджету, передусім у наступні роки.

Це також може призвести до погіршення інфляційних та курсових очікувань, що змусить центробанк проводити жорсткішу монетарну політику,
– розповідає очільник НБУ.

Позитивні моменти в наслідок виконання умов МВФ

Натомість виконання програми співпраці з МВФ дасть змогу залучити передбачений обсяг офіційного фінансування та здешевити інші залучення на зовнішньому та внутрішньому ринках.

Це, своєю чергою, підвищить спроможність України утримувати міжнародні резерви на рівні 29 – 31 мільярди доларів у 2021 – 2023 роках,
– відмітив Шевченко.

Детальніше На майже 520 мільйонів доларів більше: Україна наростила міжнародні резерви

Співпраця з МВФ: головне

  • У 2020 році МВФ затвердив 18-місячну програму фінансування. Вона передбачає допомогу в розмірі 5 мільярдів доларів. Влітку 2020 року Україна вже отримала перші 2 мільярди. Однак 2 інші транші досі не надали.
  • Є думка, що цього не сталося через те, що Україна не виконала своїх зобов'язань. Однак міністр фінансів Сергій Марченко це спростував.
  • Напередодні Марченко заявив, що Україна планує найближчим часом укласти staff level agreement з Міжнародним валютним фондом. Після ухвалення угоди Україна продовжить робити все, щоб отримати кошти від МВФ.
  • 8 липня Виконавчий комітет МВФ підтримав пропозицію стосовно розподілу між країнами понад 650 мільярдів доларів для відновлення після пандемії. Україні з цієї суми може отримати 2,7 мільярда доларів, відповідно до своєї квоти.