На часі в Україні відкриття навчальних закладів для підготовки фахівців-військових, зокрема і ліцеїв. Підготовку до відкриття такого ліцею розпочали у Сумах, пише 24 Канал, посилаючись на ресурс "Цукр.".

Дивіться також МОН пропонує офіційно створити професію "снайпер"

Що відомо про нове "старе" рішення відкриття закладу

Про ініціативу відкриття освітнього військового закладу під час наради із головами районних військових адміністрацій і громад Сумщини розповів начальник Сумської ОВА Володимир Артюх 6 лютого.

Такий проєкт уже розглядався і був ухвалений ще у 2023 році, але на лютий 2025-го ліцей так і не запрацював. Військовий ліцей мав розпочати роботу 1 вересня 2024 року. У липні навіть почали збирати заяви на зарахування, однак ліцей не відкрили, тому що депутати не проголосували за статут. Питання ухвалення статуту виносили двічі на розгляд сесії міськради: 31 липня та 5 серпня, але за нього не проголосували.

Оскільки проєкт є досить важливим, почали шукати інші шляхи. В ОВА повідомили, що оскільки цю ініціативу не підтримують на рівні міської та обласної рад, то обласна адміністрація звернулася до Міністерства оборони України, Мінветеранів і Міністерства освіти та отримала з їх боку підтримку.

Існування спеціалізованого військового закладу має для Сумщини історичне значення. Також це важливо для патріотичного виховання та отримання професійної військової підготовки молодого покоління,
– зазначив Володимир Артюх.

Голова Сумської ОВА Володимир Артюх / скриншот фейсбук Сумська обласна військова адміністрація

Де відкриють військовий ліцей у 2025 році

З приміщенням, у якому функціонуватиме заклад, уже визначилися. Відповідна матеріально-технічна база для організації освітнього процесу у Сумах є, зазначили на нараді.

Як повідомила директорка Департаменту освіти і науки ОВА, його створять на місці, де раніше був військовий ліцей імені Харитоненка (нова назва – Військовий ліцей Державної прикордонної служби України).

Важливою умовою перед запуском роботи навчального закладу є – будівництво протирадіаційного укриття, а точніше підземної школи. Зараз у Сумській області готують проєктно-кошторисну документацію для цього.

Згідно раніше утвердженої програми, у ліцеї під час навчання учні мали б отримувати знання й навички, щоб далі вступити у військові вищі навчальні заклади. Зокрема здобувати базову та повну загальну середню освіту, а також поглиблену допризовну й посилену фізичну підготовку. До закладу мали набирати випускників сьомого та дев’ятого класів.

Ліцеї зі спеціалізованою військовою підготовкою сьогодні функціонують у інших прикордонних обласних центрах України і ми теж маємо забезпечити ці умови для освіти наших дітей. І, безумовно, голова вимога – безпека,
– сказав Володимир Артюх.

Що про відкриття військових освітніх закладів думають експерти

Своєю думкою "Цукру." поділився освітній експерт Володимир Онацький. Він вважає, що відкриття закладів освіти з посиленою військовою підготовкою – це важлива і потрібна справа зараз.

Завжди в часи випробувань у молодих людей проявляються найкращі якості. Навчити їх основ військових премудростей зараз дуже важливо, бо це закладає основи безпеки держави на десятки років уперед,
– сказав Онацький.

Важливо, що створюючи такий заклад, держава має подбати про спеціалістів, які будуть працювати з ліцеїстами, та належну матеріально-технічну базу, і звісно – безпеку.

Окрема увага має бути приділена безпеці дітей, які опановуватимуть військову справу за 30 кілометрів від реального ворога. Тому відкриття такого закладу має бути прораховано з безпекової точки зору на найвищому рівні в державі,
– сказав освітній експерт.

Підготовку до відкриття анонсовано, очікуємо відкриття, можливо, у 2025 році.