Про це пише видання Wall Street Journal.

Цього тижня виповниться 10 років з того дня, коли прокремлівський режим у регіоні провів так званий референдум, на якому нібито 97,2% жителів "проголосували" за анексію силами Росії.

З нагоди цієї дати "президент Придністров'я" Євгеній Шевчук видав постанову з проханням до Росії, яка не визнає існування його "республіки", приєднати сепаратистський молдовський регіон до своєї території. Він також оголосив про створення комітету, який займатиметься гармонізацією "законів" Придністров'я з російським законодавством. Завершити цей процес Шевчук хоче до листопада.

Видання нагадує, що Придністров'я – це законна територія Молдови, яка, однак, стала проросійським сателітом невдовзі після проголошення Кишиневом незалежності від СРСР у 1990 році. Молдовські зусилля повернути контроль над регіоном провалилися через вторгнення армії Росії.

Путін ніяк не відреагував на постанову "придністровського президента", але навряд чи Шевчук видав її без згоди Кремля. Російські ЗМІ у захваті від ідеї анексувати молдовську територію, так само як і прокремлівські ідеологи, які вважають російською територією будь-яку частину Європи, де є значне російськомовне населення. А третину населення Придністров'я становлять етнічні росіяни.

Читайте також: Україна введе повну блокаду Придністров'я, якщо його анексує Росія, – Чорновіл

Москва звинувачує Молдову і Україну в "тиску" на територію. Київ справді негативно ставиться до проросійського анклаву біля своїх кордонів, але він заперечує існування систематичної блокади зі свого боку. Оскільки політичний театр навколо прохання Тирасполя про анексію почав загострюватися, Путін вирішив продемонструвати м'язи у Придністров'ї. В серпні Москва провела там танкові навчання. А раніше, в червні 2015 року, близько 400 російських військових провели маневри в сепаратистському анклаві. Також там лишається тисяча російських солдатів, яких Москва обіцяла вивести до 2002 року.

Видання припускає, що постанова Шевчука з проханням про анексію і військові навчання в Придністров'ї можуть виявитися спробою Путіна оцінити настрої на Заході перед наступним кроком. Саме тому США і лідери ЄС повинні дати йому чітко зрозуміти, що спроба окупації Придністров'я буде розцінена як незаконне посягання на суверенітет Молдови, а також, що вони запровадять нові санкції.