Історія ця давня. Церковники московського патріархату ще в 2005 році встановили спочатку намет, біля залишків Десятинної церкви, ну типу, щоб забронювати собі таке важливе місце.

Потім, з кожним роком, вони почали укріплюватися на захопленій території. Спочатку встановлений намет перетворили на дерев’яну будову. А за кілька років замість дерев’яної будівлі звели вже цегляну і оголосили що на цьому історичному місці планують відбудувати свою версію Десятинної церкви.

Нагадаю, Десятинна церква свого часу була єдиним кам’яним православним храмом Русі і була зруйнована під час захоплення Києва татарами у 13 сторіччі. При чому, жодних дозволів від Київської влади чи Національного музею історії, який є власником цієї землі, Московський патріархат не отримував, і свою споруду звів цілком самовільно.

Читайте також: Як "вишки Бойка" стають "вишками Порошенка": нинішня влада підминає під себе бізнес колишньої влади

Останні десять років різні ініціативні групи киян намагалися оскаржувати в судах встановлення самобудови московських церковників. Але суди тяглися роками, не наважаючись винести рішення про знесення самобудови.

В часи Януковича, зрозуміло, розраховувати на те, що влада піде проти Московського патріарху було марно. Аж ось після Майдану влада змінилася, і виявилося що нинішні посадовці, суди та правоохоронці на вимоги громадян прибрати самовільну забудову теж не реагують.

Відтак, нещодавно частині протестувальників терпець урвався і двоє активістів Олексій Шемотюк та Олександр Горбань підпалили двері цієї релігійної споруди, за що були затримані поліцейськими та заарештовані судом на два місяці. Втім, завдяки суспільному резонансу, кілька народних депутатів їх взяли на поруки і активісти, які на додачу, ще є й архітекторами, вийшли із СІЗО.

Але, згідно статті кримінального кодексу, яка інкримінується їм слідчими зараз, а саме: "умисне знищення чужого майна", активістам загрожує від трьох до п’ятнадцяти років ув’язнення.

Звісно, можна зрозуміти, але важко виправдати саме такі дії активістів в боротьбі з незаконною спорудою. Але, очевидно, цього могло і не статися, якби правоохоронці за дванадцять років хоч якось відреагували на незаконні дії московських церковників.

Бо, в Кримінальному кодексі існує наприклад стаття 197 "самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво". І її пункт, який стосується самобуду в охоронюваних зонах земель історичних пам’яток передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі терміном від двох до чотирьох років.

Або ж є ще кримінальна стаття: Самовправство, тобто самовільне, вчинення дій, правомірність яких оспорюється громадянином чи організацією, і якщо такими діями була заподіяна значна шкода громадським чи державним інтересам. Що очевидно і відбулося при зведенні цієї так званої каплиці Московського патріархату, оскільки це місце підпадає під захист ЮНЕСКО, забудова тут заборонена, бо ця територія ще й є археологічною пам'яткою національного значення.

Читайте також: Знахабнілі українські феодали, або чорна ікра та "золотий злиток" кожного українця

За теж передбачена кримінальна відповідальність. Але, ви не побачите жодного кримінального провадження проти церковників Московського патріархату ані за самовільне захоплення земельної ділянки, ані за самовправство.

Може тому, що вище керівництво країни в масі своїй є вірянами Московського патріархату? Подивіться на це фото. Впізнаєте цього учасника релігійного обряду? Це ж нинішній президент, який є давнім прихожанином київського Свято-Троїцького Іонівського монастиря московського патріархату.

Тоді, в 2009-му році Петру Порошенку за палку відданість вірі московські церковники дозволили брати участь у хресному ході поруч із священниками. А пізніше, ці ж священники вінчатимуть старшого сина Президента в його сімейній каплиці на території маєтку Порошенків під Києвом.

То ж напевне за каденції нинішнього президента, сподіватись на знесення самовільної забудови московського патріархату в центрі Києва, здається, не варто. Швидше за все, нас чекатиме чергова імітація владою боротьби із впливом російської церкви. І чергові сутички активістів з попами та правоохоронцями.