Там, де можна заробити грошей, усі чхати хотіли і на екологію, і на закони. А головне – самі лісники, в компетенції яких і є контроль над вирубкою та недопущенням сірого експорту – головні рішали. В першу чергу вони у темі й у долі.

І майже в унісон з ефіром даного матеріалу виходить новину – на спробі дати хабар правоохоронцям попався керівник чернівецького обласного управління лісового господарства. У поліцейському зведенні ім'я затриманого не розголошується, але ж усім відомо, що Чернівецький лісгосп, щоправда, з приставкою в.о. нині очолює Роман Череватий. Його й узяли при спробі сплатити данину у 10 тисяч доларів майору поліції, аби схеми лісників лишилися непоміченими.

Тобто ці гроші мали убезпечити лісові господарства від несподіваних перевірок. А ще чиновник пообіцяв щомісячну таксу у 8 тисяч доларів, якщо співпраця налагодиться! Ось так зухвало та цинічно вирішують питання лісники! Коли в кишенях шурхотить зелений кеш, жоден мораторій не викорінить корупцію.

Читайте також: Які зміни пропонує нова судова реформа

Що ж насправді коїться у лісгоспах? У Чернівецькій області зафіксовано, що ліс рубають, аж тріски летять, а потім його вантажать у вагони. Сліди свіжих погрузок деревини зафіксували у Карапчіві, сам факт – у Берегометі.

А банальні питання журналістів – куди й навіщо вантажать – викликали в тамтешніх працівників паніку та агресію. Така аж надто втаємничена діяльність державних лісгоспів не може не викликати питань. І наші журналісти буковинським лісникам їх таки поставили.

Щоправда, за свого начальника Романа Череватого, якого ми сьогодні вже згадували, віддувався його підлеглий Олександр Москалюк. З його реакції на журналістське розслідування, на питання та власне з відповідей, яких по суті й не було, вже можна робити певні висновки. Варто переглянути як самі чиновники спілкуються із журналістами.

– А Карапчівське? Там не грузиться?
– Карапчів це що?
– Карапчів, нижній склад, де грузиться деревина. Карапчів, село.
– У нас деревина грузиться у Берегометі, Сокриянах, станція Вільшани вродє, і у Сторожинці.
– А в Карапчіві не грузиться?
– А звідки у вас інформація така?

Державні лісгоспи – це держава у державі. Що вони роблять, як рубають, що й кому продають фактично відбувається безконтрольно. Факт хабаря від буковинського лісничого ще раз довів, що на державних надрах зухвало заробляють шалені гроші.

Читайте також: Чому мер Ірпеня Карплюк влаштував шоу під стінами прокуратури

Але ж є ще не менш важлива ланка у цьому корупційному ланцюжку – митниця. Ешелони, вантажені лісом, женуть у бік кордону. Переважно вночі. Зупиняють їх не митники, а хіба місцеві громадські активісти.

І як би це не виглядало дивним, жодного іншого запобіжника зухвалій контрабанді на сьогодні нема. А схем, як формально обійти мораторій понавигадували десятки. Найпростіше – завантажити вагони якісною деревиною, а написати, що везуть дрова. І якщо активістів поблизу нема – вантаж перетне кордон без жодних проблем.

Або ж завантажити ліс у білоруські вагони і теж в накладній написати, що там білоруський товар. Формально теж може проканати на кордоні. Якщо пильність митників приспати. Ну, а як лісники домовляються із конролюючим органами ми вже знаємо. Ну, і найпростіше – попиляти ліс на дошки та відправити на експорт. Це, до речі, навіть не схема, а цілком законний хід. Бо ж кругляк вивозити не можна, а готову продукцію – будь ласка.

І при цьому, левова частка деревини, офіційна, а про неофіційну й годі говорити, йде за кордон. Вітчизняним деревообробникам лишаються крихти.

Чому женуть на Румунію? Так все просто – там розташовані потужні деревообробні заводи компанії Швайгофер. І хіба в Румунії нема лісу? Є! Але рубки, тим більше несанкціоновані, там – страшний злочин, прирівняний до тероризму! От і живляться з наших карпатських лісів. А що у нас? Рубатимуть та вивозитимуть, бо платять живі гроші. Імітація контролю лише для галочки. А ще мораторій, який ділкам не перепона.

Затримання буковинського лісівника на спробі дати хабар, на перший погляд, гарний дзвіночок. А де затримання інших?! Хіба краща ситуація по інших областях?

Читайте також: Кому заважає Уляна Супрун

А знаєте, що відповіли нашим агентам тут, у Києві, в Держлісагенстві? Там, до речі, виступають проти мораторію на вивіз деревини. Та й визнають: яка з того різниця – вивозити цілі стовбури чи вже розпиляні на дошки?

І щоб ми робили, якби не громадські активісти? При такій анархії, корупції та повній байдужості з боку чиновників, Карпати лисітимуть і далі. Хіба здатна пара чернівецьких активістів протистояти цій потужній корупційній машині? Сподіваємось, влада зверне і на це увагу!