Перший прайд в історії

Історія Маршів рівності стартує з 1969 року, коли у Нью-Йорку в гей-бар Стоунволл-інн відбувся поліцейський рейд, який завершився сутичками та масовими арештами. Тоді тисячі обурених ЛГБТ-представників вийшли на демонстрацію проти дій правоохоронців та вчинили опір репресіям.

Читайте також: "КиївПрайд-2017": що треба знати про Марш рівності у столиці

Ці події стали першим випадком в історії, коли люди вчинили опір узаконеній державою системі переслідування сексуальних меншин. Згодом демонстрації отримали назву Стоунвольські бунти, які стали одним із символів боротьби ЛГБТ-руху за громадянські права. Це повстання дало поштовх до розвитку численних ЛГБТ-організацій.

Стоунволлські бунти стали поштовхом для Маршів рівності
Стоунволлські бунти стали поштовхом для Маршів рівності у світі

Того ж року ЛГБТ-активіст Крейг Родвелл на конференції запропонував щорічно відзначати річницю Стоунволла масовим маршем. Так у 1970 році відбувся перший в історії гей-прайд – активісти вийшли проти кримінального переслідування та дискримінації.

ЛГБТ-прайди у світі

Згодом ініціативу підхопили Чикаго, Атланта, Торонто, Лос-Анджелес та Сан-Франциско. У 1978 році під час 8-го гей-прайду у Сан-Франциско замайорів тепер усім відомий веселковий прапор, створений художником Гілбертом Бейкером.

Джастін Трюдо особисто підняв прапор ЛГБТ
Джастін Трюдо особисто підняв веселковий прапор ЛГБТ

У тому ж році перша ЛГБТ-демонстрація відбулась у Європі, а саме у Лондоні. Далі був Париж (1971), Берлін (1979) та Дублін (1983). Так у світі почали проводити Марші рівності.

У різних країнах прайди називають по-різному. У Німеччині та Швейцарії їх називають "Крістофер-стріт День", у Латвії це "Дні Дружби", в Австрії – "Веселковий парад", а у Нідерландах – "Рожева Субота".

Прайд у Стамбулі, Туреччина
Прайд у Стамбулі, Туреччина

Також у кожній країні також є своя певна форма проведення. Це може бути як фестиваль, так і парад, мітинг або ж марш, ярмарок, пікнік чи свято-карнавал. В Україні та Росії це, зазвичай, – правозахисна демонстрація.

Читайте також: ТОП-12 найвідоміших ЛГБТ-пар

До слова, у столиці Нідерландів проводять "Амстердамський гей-прайд" – по водних каналах міста пропливають оздоблені кораблі-платформи. Цю подію підтримує влада міста.

Амстердамський гей-прайд на човнах
Амстердамський гей-прайд на човнах

З часом ЛГБТ-паради почали проводити у майже всіх країнах Північної та Південної Америки, в Австралії, Таїланді, Новій Зеландії, Японії, Тайвані, ПАР, Туреччині, Ізраїлі, Індії та інших країнах.

Одним з наймасштабніших гей-прайдів у світі вважається "Європрайд" у бразильському Сан-Пауло – на вулиці виходять мільйони ЛГБТ-представників.


"Європрайд" у бразилійському Сан-Пауло є одним з наймасштабніших у світі

Гей-прайди у США

В Америці досі є чимало противників таких маршів, та попри це ЛГБТ-спільнота у США добилась, що влада прийняла три федеральні закони на захист прав представників.

Чималий внесок зробив 44-ий президент США Барак Обама – саме за час його правління Білий дім призначив рекордну кількість представників ЛГБТ на державні посади. Серед них: губернатор, судді, дипломати та керівники Пентагону.

У Вашингтоні прайд став скоріше маршем свободи – людям не потрібно приховувати свої відмінності та боятися переслідувань.

Прайди у Канаді

У Канаді також влада пішла на зустріч ЛГБТ-спільноті – з 2005 року тут були легалізовані одностатеві шлюби, також пари мають право на усиновлення.

Щороку тут відбуваються масштабні прайди, які підтримують і високопосадовці. Зокрема, прем'єр-міністр Джастін Трюдо особисто піднімав прапор ЛГБТ навпроти федерального парламенту та усією сім’єю взяв участь у прайд-параді.

Джастін Трюдо взяв участь у прайді
Джастін Трюдо взяв участь у прайді

Австралія: Sydney Mardi Gras

Має чим похвалитись і Австралія. Тут з 1978 року проводиться один з найвідоміших ЛГБТ-фестивалів у світі. Цьогоріч це буде вже 39-ий "Sydney Mardi Gras".

Додамо, що у 2016 році прем'єр-міністр країни Малколм Тернбулл став першим главою уряду, який відвідав ЛГБТ-фестиваль. Він також підтримує проведення референдуму про одностатеві шлюби.

Sydney Mardi Gras в Австралії
Sydney Mardi Gras в Австралії

Christopher Street Day у Німеччині

Один з найбільших гей-парадів у Європі проходить у німецькому Кельні. Так звані "Christopher Street Day" беруть початок з 1979 року, коли прайд відбувся у Берліні.

Додамо, низка місцевих впливових політиків не приховують свою нетрадиційну орієнтацію.

Серед них – бургомістр Берліну Клаус Воверайт, член Бундестагу від партії "зелених" та перший керуючий Бундестагу Фолькер Бек, глава МЗС Німеччини в 2009-2013 роках Ґідо Вестервелле.

Marche де Fiertes у Франції

Франція вважається однією з найліберальніших країн, коли мова йде про права ЛГБТ-представників – з 1985 року заборонена дискримінація за сексуальною орієнтацію. У 2013 році тодішній президент Франсуа Олланд підписав указ про те, що одностатеві пари мають право вільно вступати у шлюб та усиновляти дітей.

Масова ЛГБТ-хода під назвою "Marche де Fiertes" щороку збирає не менше півмільйона людей.

ЛГБТ-прайд у Франції
ЛГБТ-прайд у Франції

Напади на учасників ЛГБТ-прайдів

У деяких країнах і сьогодні гей-прайди викликають неоднозначну реакцію. Зокрема, у Польщі у Варшаві щороку відбувається великий "Парад Рівності", який охороняє багато поліцейських, аби уникнути провокацій з боку радикальних націоналістичних організацій. А після перемоги на парламентських виборах 2015 року правоконсервативних сил дискусії про права секс-меншин майже затихли.

В Україні у 2012 році було засновано "КиївПрайд", який був зірваний релігійною контракцією та атаками з боку радикалів. У багатьох містах країни пройшли протестні акції проти проведення прайду. Попри це, активісти були наполегливими і з кожним роком ситуація з проведенням прайдів у Києві покращується.


"КиївПрайд" з кожним роком набирає обертів

У Росії у 2006 році стартував Московський гей-прайд, та у 2013 році влада прийняла федеральний закон про заборону на "пропаганду гомосексуалізму".

У 2008-му цей прайд об'єднався з ЛГБТ-активістами з Білорусі – так виник "Слов'янський гей-прайд", заходи якого відбуваються у Москві та Мінську. Та у 2011 році проведення прайду було придушене ОМОНом, тоді затримали понад 60 осіб.

Та попри всі утиски у певних країнах ЛГБТ-спільнота з кожним роком маленькими кроками виборює собі місце під сонцем.