Ясіня, Закарпатська область

На фото: Струківська церква

Для тих, хто не пам’ятає або й не знав: у 1918 році, окрім Західно-Української Народної Республіки, була проголошена ще й невеличка Гуцульська Республіка в межах Рахівського району Закарпатської області. Ця держава проіснувала менше року. Але про статус "столиці" досі памятає село Ясіня. Його мешканці досі люблять хвалитися, що є нащадками міністрів чи навіть президента.

А український письменник Улас Самчук написав роман "Гори говорять", де і розповів про Гуцульську Республіку і про події тих часів.

Найдавніша пам'ятка Ясіні — Струківська церква. А керівний орган Гуцульської Республіки, Українська народна рада, розташовувався в будівлі теперішнього готелю "Едельвейс", його можна відвідати і сьогодні.

Для любителів походів у Ясіні теж є чим зайнятись – село лежить у підніжжя гірських масивів Чорногори і Свидівця, над річкою Чорна Тиса.

Хуст, Закарпатська область

На фото: руїни Хустського замку

1939 року була проголошена Карпатська Україна зі столицею в невеличкому затишному Хусті. Часто про нього кажуть як про "одноденну столицю", та насправді Хуст-столиця фактично був у цій ролі з жовтня 1938 року, бо відколи Підкарпатська Русь стала автономією у складі Чехословаччини, Ужгород та Мукачеве були анексовані на той момент Угорщиною, а Хуст був найбільшим містом.

У місті досі є будівля, де знаходився сойм Карпатської України (власне, парламент) – сьогодні це будівля Хустської міської ради. Неподалік міста встановлено меморіал на честь битви на Красному Полі, там Карпатські Січовики билися з угорськими військами. З цієї події для України почалася Друга світова війна – бо ж Угорщина з дозволу Гітлера анексувала територію Карпатської України.

Туристам Хуст відомий завдяки руїнам Хустського замку (ХІ ст.). Але там є й інші архітектурні принади: Хустська Реформатська церква (колишній Єлизаветинський костел ХІІІ ст.), Благовіщенська церква та Католицький костел XVIII ст.

Чигирин, Черкаська область

Це містечко було столицею Козацької держави часів Богдана Хмельницького з 1648 по 1676 роки. Його неодноразово руйнували турки і московити.

Стараннями вже незалежної української влади відбудували палац і частково замок (на фото), в якому жили гетьмани. Сьогодні місто є частиною Національного історико-культурного заповіднику "Чигирин" і козацька слава "виглядає" з відновленої резиденції Богдана Хмельницького та бастіону Дорошенка, що у Чигиринському замку.

Серед інших туристичних принад Чигирина: Чигиринський музей археології Середнього Подніпров'я і Музей Богдана Хмельницького. А у сусідньому селі Суботові похований сам гетьман Хмельницький.

Гуляйполе, Запорізька область

На фото: пам'ятник у Гуляйполі

Це містечко – найекзотичніша столиця, якою не зможе похвалитися жодна країна світу.

Річ у тому, що Гуляйполе було центром вільної держави і столицею анархії Нестора Махна, з 1919 по 1921 роки. Воно також – рідне місто анархіста.

Колишня штаб-квартира Батька розташовувалась у сучасній міській раді, і фактично кожна стара будівля містечка якимось чином пов'язана з його діяннями і особою самого Махна. Детально про Махновщину, його відомих земляків та етнографію краю розповість експозиція Гуляйпільського краєзнавчого музею.