Без стратегії перемоги не буде

Усі ці ризики мають вагу лише у випадку неконтрольованого колапсу. На думку західних аналітиків, він є дуже ймовірним, бо процеси розпаду імперії вже запущені й невідворотні. Альтернативою є керований процес за участю місцевих еліт, який запобігає цим ризикам.

Читайте також Конгрес США повернувся з канікул: що з допомогою Україні?

Причини того, що західні еліти не бачать цієї альтернативи, – традиційна пастка москвоцентризму. Вона відома українцям по Chicken Kyiv Speech 1991, створена Москвою багато десятиліть тому.

Неможливо перемогти без стратегії. Відсутність бачення й стратегії призводить до занадто слабкої підтримки України, щоб не завдати поразки Росії.

Таким чином, говорити про долю України, Білорусі, Молдови, Грузії чи навіть Естонії й Литви неможливо у відриві від розмови про долю Татарстану, Башкортостану, Чеченської республіки Ічкерії, Калмикії, Саха-Якутії тощо.

Смерть Путіна не гарантуватиме мир

Найбільша геополітична помилка століття – сподівання Заходу використати Росію проти Китаю. Резолюція Європарламенту від 29 лютого, яка чітко окреслила, що лише деімперіалізація й деколонізація Росії є шляхом до демократичних перетворень, є важливою віхою процесу. Але потрібно більше: всі західні еліти мають визнати Росію імперією, колоніалістською державою.

Що робити для бажаного сценарію? Все, що можна зробити в цьому напрямку, – від політичних декларацій до військових підрозділів, від послання місцевим елітам до громадянської просвіти тощо.

Важливо "Двері відчинені", але що далі? Як НАТО загубило свої сенси

Смерть чи заміна Владіміра Путіна або ж поразка на полі бою за умови збереження режиму не гарантують миру, бо буде путін 2.0 та країна, об'єднана прагненням реваншу. Єдиний шлях до миру – глибока політична трансформація. Не треба боятися формування нових незалежних держав – це зменшує вищезазначені ризики. Поразка Росії – єдина надія для народів Росії, зокрема і росіян.

Страх ядерної війни ірраціональний, логічні аргументи тут не діють. За допомогою цього страху Путін може вбити скільки завгодно й зруйнувати що завгодно – якщо дозволити йому маніпулювати цим страхом.

На мій погляд, російська атака на країни Європи – лише питання часу. Європейські лідери мають проявити трохи мужності нині, бо в іншому разі їм потрібно буде набагато більше мужності згодом.